Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Dönem Başkanlığı’nı yürüten Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun, BMGK’nin bu konuda güçlü adım atması ve iki devletli çözüme yönelik kararlı desteğini yinelemesi gerektiğini belirtti.

Zhang Jun’un başkanlığında dün BMGK’de Filistin sorunu konulu açık oturum düzenlendi. Zhang Jun toplantıda yaptığı konuşmada, “Son zamanlarda Filistin ile İsrail arasında yaşanan çatışmalar bize şunu bir kez daha hatırattı ki Ortadoğu barış süreci doğru yoldan sapmamalı, Filistin sorunu marjinalleştirilmemeli, Filistin halkının çektiği acılar ve sahip olması gereken haklar göz ardı edilmemeli; BMGK’de onaylanan bağlayıcı kararlar unutulmamalı ve BMGK üstlenmesi gereken sorumluluklardan kaçmamalı. BMGK, güçlü bir adım atıp, iki devletli çözüme yönelik kararlı desteğini yinelemenin yanı sıra, uluslararası toplumun Filistin sorununun çözümünde gerekli rolü oynamasını sağlamak için gerçek çok taraflılığı yerine getirme çağrısında bulunmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Çin’in bütün taraflara soğukkanlılıklarını koruyarak, durumun tırmanmasına yol açabilecek girişimlerden kaçınma çağrısında bulunduğuna işaret eden Zhang, İsrail’in Müslümanlara karşı şiddet, tehdit ve provokasyon girişimlerini durdurup, Kudüs’teki kutsal alanların tarihsel statüsünü koruması ve bu statüse saygı göstermesi, Filistin halkını yerinden etmeyi sonlandırması ve bütün yerleşim merkezlerinin inşasını durdurması gerektiğini söyledi. Zhang konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Filistin’in işgal edilen topraklarındaki insanlık krizi kaygı vericidir. Uluslararası topluma acil harekete geçip, Filistin’e çeşitli kanallardan insani yardım sağlama çağrısında bulunan Çin, İsrail’i de Gazze’ye yönelik ablukayı bir an önce tamamen kaldırarak, insani yardımların girişine kolaylık sağlamaya çağırıyor. Çin ayrıca, Filistin’e 1 milyon ABD doları tutarında insani yardım sağlamanın yanı sıra, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na da 1 milyon ABD doları ile 200 bin doz COVID-19 aşısı bağışlayacak.”

Zhang son olarak, “Çin, Filistin ve İsrail’in iki devletli çözüm temelinde barış görüşmelerini bir an önce başlatmasını, 1967 yılında belirlenen sınır temelinde, Doğu Kudüs’ün başkent olduğu, tam egemenliğe ve bağımsızlığa sahip Filistin devletinin bir an önce kurulmasını destekliyor.” dedi.