Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) mayıs ayı dönem başkanlığını yürüten Çin, Filistin ile İsrail arasındaki çatışmalara ilişkin acil toplantıya başkanlık edecek.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, video konferans yoluyla düzenlenecek toplantıda, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin bir konuşma yapacağını söyledi.

Filistin ile İsrail arasında son günlerde meydana gelen çatışmaların büyük can kaybına yol açtığına ve bölgesel gerginliğin sürekli tırmandığına işaret eden sözcü, Çin’in BMGK Dönem Başkanı olarak iki kez acil toplantı düzenlenmesini ve başkanlık bildirisi hazırlanmasını sağladığını hatırlattı.

Hua, “Çin, bugünkü acil toplantıyla ilgili tarafların hasmane eylemlerini derhal durdurarak siyasi diyaloğu bir an önce başlatmalarını ve uluslararası toplumun, özellikle BMGK’nin de gerginliğin azaltılmasında ve Orta Doğu sorununun siyasi yollardan çözülmesinde olumlu rol oynamasını hızlandırmayı arzuluyor.” ifadelerini kullandı.