Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin’in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından düzenlenen Myanmar durumuyla ilgili toplantıda ne gibi bir çözüm planı sunduğuna dair soruyu cevapladı.

Wang Wenbin, dünkü BMGK toplantısında yapıcı bir şekilde ilgili müzakereye katıldıklarını ifade etti.

Çin’in Myanmar’ın dost komşusu olduğunu hatırlatan Wang Wenbin, Myanmar’daki tüm çevrelerin diyalog yoluyla anayasa ve yasal çerçeve doğrultusunda uygun bir şekilde anlaşmazlıkları çözmesi ve siyasi ve sosyal istikrarı korumasını ümit ettiklerini belirtti.

Wang Wenbin, uluslararası toplumun Myanmar’ın anlaşmazlıkları çözmesi için iyi bir dış ortam yaratması ve BMGK tarafından alınan her türlü önlemin Myanmar’ın barışçıl uzlaşmasına yardımcı olması ve çatışmaları kışkırtmaması gerektiğine dikkat çekti.

Wang Wenbin ayrıca, BMGK tarafından tartışılan dâhili belgelerin sızdırılması olayını şaşkınlıkla izlediklerini ve anlamadıklarını ve bunun BMGK’nın çalışma kurallarına aykırı olduğunu kaydetti.

Reuters’te yer alan habere göre, ülkede protestocu Myanmar Sivil İtaatsizlik Hareketi tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, Myanmar’da siyasi liderlerin ordu tarafından gözaltına alınmasına karşı çıkmak için 30 şehirde 70 hastane ve tıp kurumunun çalışanları greve başladı.

Grevdeki sağlık personeli, Myanmar ordusunu Covid-19 salgınını görmezden gelerek kendi çıkarını zorluklarla karşı karşıya bulunan dezavantajlı grupların üstüne koymakla suçladı. Açıklamada, salgın nedeniyle Myanmar’da 3 bin 100’den fazla kişinin hayatını kaybettiğine işaret edildi.

Öte yandan Myanmar parası Kyats’ın döviz kurusu çok düştü. 1-2 Şubat tarihlerinde 1 ABD Doları’na karşı, yaklaşık 1 bin 330 Kyats’tan 1 bin 390 Kyats’a kadar düştü. Myanmar Merkez Bankası henüz bir müdahale politikasını getirmedi.

Myanmar ordusu bugün Naypyidaw’daki bir mahkemede Myanmar Devlet Başkanı Win Myint ve Devlet Konseyi Başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Kyi’ye dava açtı ve duruşma video aracılığıyla yapıldı.

Alınan bilgiye göre, söz konusu iki lider hakkında Myanmar Afet Yönetimi Kanunu’nun 25. maddesi ve Myanmar İthalat ve İhracat Kanunu’nun 8. maddesi uyarınca dava açıldı.