Çin Dışişleri Bakanlığı Wang Wenbin, dün gerçekleşen BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı hakkında bilgi verdi.

Sözcü günlük basın toplantısında, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin dün video konferans yöntemiyle söz konusu toplantıya katıldığını anımsatarak, toplantıda bakanların Covid-19 salgını, çok taraflılık, küresel ve bölgesel sorunlar, BRICS ülkeleri arasındaki somut iş birliği gibi konuları ele almanın yanı sıra, pek çok fikir birliği sağladığını kaydetti.

Sözcü “Wang Yi toplantıda BRICS ülkelerinin insanlığın sağlığının korunması, uluslararası düzenin muhafaza edilmesi, küresel kalkınmaya katkı yapılması ve dünyada barışın inşa edilmesi için ortak çaba harcaması önerisinde bulundu. Wang, BRICS ülkelerinin küresel dayanışma sorumluluğu üstlenmeleri ve küresel sorunların çözümüne katkı sağlayıp müşterek zorlukların üstesinden gelmek için çaba göstermeleri gerektiğini dile getirdi. Çin’in düşünceleri ve önerileri toplantının diğer katılımcıları tarafından olumlu şekilde değerlendirildi.” dedi.

Sözcü, toplantıda çok taraflı sistemi güçlendirmeye ve düzeltmeye dair ortak bildirge ile Dışişleri Bakanları Toplantısı Basın Bildirisi yayınlanarak, BRICS ülkeleri arasında dayanışma ve iş birliği yönünde güçlü bir ses çıkarıldığını hatırlattı.

Sözcü, “Çin, BRICS ülkeleriyle daha sıkı bir birlik kurarak çok taraflılığı hayata geçirip, bölgede ve dünyada barış ve kalkınma sağlanması için yeni katkılar sunmaya hazır.” diye konuştu.