China Daily / Gao Yan

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping geçen yıl, Britanya Başbakanı Boris Johnson ile iki telefon görüşmesi yaptı ve Çin-Britanya ilişkilerini daha da ilerletmek için rotayı belirledi. Başbakan Li Keqiang, Şubat 2021’de Birleşik Krallık’tan 48 Group Club’ın düzenlediği Yeni Yıl etkinliğinde video bağlantısı yoluyla, “buzları eritmeyi” güçlendirmek için Çin ve Britanya halklarını cesaretlendiren bir konuşma yaptı.

Başbakan Li ve Britanya iş dünyası temsilcileri 6 Temmuz’da video bağlantısıyla başarılı bir diyalog gerçekleştirdi, böylece pratik iş birliğini geliştirmek için Çin ile Britanya iş topluluklarını büyük ölçüde teşvik ederek ve destekleyerek, Çin-Britanya dostluğunu savunma hevesini yansıttılar. 

Uzun bir tarihi geçmişleri ve mükemmel kültürleriyle, Çin ile Birleşik Krallık Doğu ve Batı uygarlıklarının önemli temsilcileridir. İki ülke halkları arasındaki mübadelelerin tarihte uzun bir geçmişi vardır. Batılı ülkelerin Çin ile ticarete ambargo uyguladığı 1950’li yılların başında Jack Perry liderliğindeki ileriyi gören Britanyalı iş insanları, aralarında dönemin Başbakanı Zhou Enlai’nin de bulunduğu eski nesil devrimcilerin desteğiyle Çin’e buzları eritecek bir seyahat düzenlemek için birçok engelin üstesinden geldiler. Onlar, Yeni Çin ile ticaret yapmak amacıyla sadece “buzları eritmediler”, aynı zamanda Çin-Britanya dostluğu ve alışverişi için zengin bir miras bıraktılar. “Buzları eritme” ruhu yarım yüzyıldan fazla bir süredir nesilden nesile sürdürülüyor. “Buzları eritmenin” yeni neslini temsil eden 48 Group Club ile Çin-Britanya İş Konseyi (CBBC), Çin-Britanya dostluğunu ve bütün alanlarda iş birliğini güçlendirmek amacıyla “coşku ve tutkuyla- çalışmaya bağlıdır.  

Bu süreçte Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi (CCPIT), CBBC ve 48 Group Club ile yakın iş birliğini sürdürdü, birbirine yardım etmek için zorlukların ve engellerin üstesinden gelmek ve birliği güçlendirmek amacıyla büyük çaba sarf etti. CCPIT ayrıca, Çin ile Britanyalı işletmelere istikrarlı kalkınma, iş topluluklarını daha fazla sorumluluk yüklenmeye yönlendirmek ve büyük önem taşıyan bir dizi etkinliği organize etmek için yardım etti. 

48 Group Club’ın Başkanı ve Jack Perry’nin oğlu Stephen Perry, CCPIT’nin önerisiyle, 2018 yılında Çin Reform ve Dostluk Madalyası’na layık görüldü. 2019 yılında Çin Kabinesi Devlet Konseyi Başkan Yardımcısı Hu Chunhua, CBBC heyetiyle görüştü ve 2020 yılında Stephen Perry’nin yazışmasına yanıt olarak, Britanya iş topluluklarını Çin-Britanya ticari alışverişine daha fazla katkıya bulunmaya teşvik etti. On yıldan fazla bir sürede Çin-Britanya mal ticareti ikiye katladı ve Britanya’nın Çin’e ihracatı yaklaşık 20 kat arttı. Çin, Britanya malları için üçüncü büyük ihracat piyasası olurken, Çin’in Britanya’daki yatırımı yaklaşık 20 kat artış gösterdi. Ayrıca, Çin’in Avrupa’daki en büyük yatırımı ve Çin-Britanya iş birliğinin amiral gemisi projesi Hinkley Point C nükleer santrali ile Britanya, Çin’in Avrupa’daki yatırımı için ikinci büyük hedefi haline geldi. Bunun yanı sıra Çin ile Britanya arasındaki finansal iş birliği birçok “ilk” yarattı; Birleşik Krallık, renminbi devlet tahvili ihraç eden ve Asya Altyapı Yatırım Bankası’na katılmak için başvuran ilk ülkedir. Shanghai Londra Borsa Bağlantısı ilk kez Çin sermaye piyasasını yabancı bir sermaye piyasasına bağlayarak, birçok Çinli şirketin Londra borsasında kota olmasına olanak sağladı.

ÇİN VE BİRLEŞİK KRALLIK ÖNEMLİ BİR DÖNÜŞÜM GEÇİRİYOR

Kuşak ve Yol İnisiyatifi projesinde Çin-Britanya iş birliği, iki ülke, projenin yüksek kaliteli gelişimini taahhüt eden üçüncü taraf piyasa iş birliği konusunda anlaşmalar imzaladığı için hala ivme kazanmaya devam ediyor. Dahası Çin-Britanya ikili ticareti, her ikisi de bir yüzyılda görülmeyen değişim güçlerinin ve salgının birleştiği bir yıl olan 2020 yılında bütün engellere rağmen büyüdü. 2021 yılının ilk çeyreğinde Çin, Britanya’nın en büyük mal ticareti ortağı ve dört çeyrek üst üste Britanya’nın en büyük ithalat kaynağı olması, Çin-Britanya ticari ilişkilerinin esnekliğini ve potansiyelini yansıttı.  Çin ve Birleşik Krallık önemli bir dönüşüm geçiriyor. Çin, ulusal modernizasyonu başarmada önemli bir dönemin içerisinde bulunuyor. Bu yıl 14. Beş Yıllık Planın (2021-2025) ilk yılı ve Çin, her bakımdan büyük bir modern sosyalist ülke inşa etmenin yeni yolculuğuna başladı. Çin ayrıca, kuralları, düzenlemeleri, yönetimi ve standartları kapsayan kurumsal açılıma odaklanarak, yeni kalkınma modelini daha hızlı bir şekilde teşvik ediyor. 

Çin, her türden piyasa oyuncusunu motive etmek için piyasa ilkelerine dayalı, yasalarla yönetilen ve uluslararası standartlara uygun bir iş ortamını geliştirmek için çabalarını sürdürecek. Aynı zamanda, Birleşik Krallık “Küresel Britanya’yı” sağlama ve küresel ortaklığı genişletmenin yeni safhasına girdi. İki ülke Covid-19 ve iklim değişikliği gibi küresel sorunlarla karşı karşıya bulunuyor. 

Tarih, hem Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi daimi üyesi ve küresel etkiye sahip ülkeler olan Çin ile Birleşik Krallık arasındaki yakın mübadele ve iş birliğinin zamanın eğilimine uygun olduğunu, her iki tarafın çıkarlarına hizmet ettiğini ve dünya barışı, istikrar ile refahına katkıda bulunduğunu gösteriyor. Yeni koşullar altında Çin-Birleşik Krallık iş birliğinin büyük potansiyeli var ve iki ülke, iklim değişikliği, finans ile modern hizmetlerin yanı sıra Çin ve Britanya iş topluluklarının kalkınma fırsatları bulacağı Afrika ile üçüncü taraf iş birliği gibi alanlarda güçlü tamamlayıcılığa sahip bulunuyor. 

Çin hükümeti ile işletmeleri, iç ve dış piyasa oyuncularını ve arz ile talebi birbirine bağlayan CCPIT, sadece Çin ve yabancı iş toplulukları arasında ticari alışveriş ile iş birliği için kritik bir köprü değil, aynı zamanda verimli ve sorunsuz iç dolaşım ile birbirini güçlendiren iç ve uluslararası dolaşım için bir motordur. CCPIT, dostluk ve gelişmeyi teşvik etmenin asıl arzusunu korurken, “buzları eritmeyi” ileriye taşımak için CBBC ile 48 Group Club ile çalışmaya devam edecek. İvmeyi geliştireceğiz ve aşağıdaki alanlardaki değişikliklere uyum sağlayacağız; gelecek nesiller arasında “buzları eritme” ruhunu büyüteceğiz ve farklı kanallar ile kaynaklarda kendi güçlü yönlerimizin gelişmesine olanak sağlayacağız.

CBBC’nin başlattığı “Çin Bağlantısı ve Sanal Ziyaret” değişim programlarını uygulayarak, iş birliği mekanizmasının zenginleştirilmesi ve düzeltilmesi için güçlü ve daha uygulamalı önlemler alınacak. Değişim, iş birliği ile dostluk için sağlam bir temel oluşturmak, Çin-Birleşik Krallık ilişkilerinin sağlıklı gelişimine katkıda bulunmak ve iki halk arasında dostluk için ivmeyi geliştirmek amacıyla kazan kazan iş birliği ve iki ülke arasındaki dostane değişimlerin iyi hikâyelerini paylaşarak çeşitlendirilmiş değişim ve faaliyetler için yeni nesil “genç buz eriticileri” destekleyeceğiz. 

Karşılıklı yarar sağlayan ve kazan-kazan iş birliğini sürdüreceğiz ve ticaret ile yatırım, finansal hizmetler, tıbbi tedavi ve sağlık hizmeti ile üçüncü taraf piyasasında iki ülkenin kapsamlı ticari iş birliğini destekleyeceğiz, böylece Çin ile Britanyalı şirketler daha önemli avantajlardan yararlanacak ve Çin-Birleşik Krallık iş birliğini ve istikrarlı ikili ilişkileri desteklemek için ek ivme kazanacak.