Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), dün Ukrayna’daki insani sorunu görüşmek üzere toplandı.

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun, Ukrayna’daki mevcut durumun üzücü olduğunu ve ilgili tüm tarafların temkinli davranması, durumu hafifletmesi ve sivil kayıpları önlemesi çağrısında bulundu.

Zhang Jun, özellikle büyük çaplı insani krizleri önlemek için yabancı vatandaşlar da dahil olmak üzere tüm sivillerin can ve mal güvenliğinin ve insani ihtiyaçların garanti altına alınması gerektiğine dikkat çekti.

BM Genel Sekreteri’nin insani yardımın koordinasyonu konusunda aktif rol oynamasını desteklediklerini dile getiren Zhang Jun, BM ve uluslararası toplum tarafından sağlanan insani yardımların BMGK 46/182 sayılı kararında belirtilen insanlık, tarafsızlık ve adalet ilkelerine uyması ve siyasallaşmayı önlemesi gerektiğini ifade etti.

Zhang Jun, şu anda en önemlisinin durumun gerginliğini azaltmak için mümkün olan en kısa sürede diplomatik müzakere ve siyasi çözüm yoluna geri dönülmesi olduğunu vurguladı. Zhang Jun, Rusya ile Ukrayna arasında doğrudan diyalog ve müzakere yapılmasını desteklediklerini ve bunun sorunun en temel çözümü olduğunun altını çizdi.

Zhang Jun, uluslararası toplumun diyalog ve siyasi çözüm için elverişli dış koşullar yaratması gerektiğini ve BMGK’nin herhangi bir eyleminin çatışmayı tırmandırmak yerine yapıcı bir rol oynamaya yardımcı olması gerektiğini belirtti.