Çin Dışişleri Bakanlığı, tüm dünya ülkelerinin, özellikle büyük ülkelerinin Birleşmiş Milletler (BM) Tüzüğü’nün özü ve ilkelerini tekrar gözden geçirmeleri gerektiğini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kısa süre önce 24. St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ekonomik ve askeri güç açısından rakipsiz olduğunu düşünerek dünyanın her yerinde hegemonyacılık yaptığına dikkat çekti. Putin, ABD’nin öz güvenli adımlar atarken, aslında Sovyetler Birliği’nin çöküş yolunda ilerlemekte olduğunu vurguladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında Putin’in açıklamasını değerlendirdi.

Putin’in ifadelerinin düşünmeye değer olduğunu kaydeden Wang Wenbin, “Çin öteden beri, büyük ülkelerin büyük ülke gibi hareket etmeleri gerektiğini savunmuştur. Büyük ülkeler diğer ülkeleri karalamak, tehdit etmek, onlara talimat verip baskı uygulamak ve onlarla zıtlaşmak yerine dünyanın geleceği için daha büyük sorumluluk üstlenmeli, daha yoğun çaba göstermelidir.” diye konuştu.

Sözcü Wang, tüm dünya ülkelerine, özellikle büyük ülkelere, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan ve çekirdeğinde BM’nin olduğu küresel sistemin kıymetini bilip insanlığın ortak kader topluluğunu oluşturma çağrısında bulunduklarını aktardı.