Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin-Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri (CEEC) iş birliğinin her iki taraf için de müşterek kalkınma fırsatları yarattığı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin günlük basın toplantısında, bugün video konferans yoluyla düzenlenen Çin-CEEC Zirvesi’ne ilişkin değerlendirmede bulundu.

Wang, Çin-CEEC iş birliğinin, Çin ile CEEC ülkelerinin aynı niyetler üzerine beraber kurduğu bir bölgelerarası iş birliği platformu olarak, iki taraf için de müşterek kalkınma fırsatları yarattığını belirtti. Wang konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin-CEEC iş birliği mekanizması, dokuz yıldır giderek iyileşiyor ve verimli sonuçlara imza atıyor. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in başkanlık ettiği son zirve, bu iş birliği mekanizmasının kurulmasından bu yana gerçekleştirilen en üst düzey zirve olma özelliği taşıyor. Tarafların, Covid-19 salgınıyla mücadele ve salgın sonrasında ekonominin toparlanmasına yardımcı olmak, iş birliğinin geleceğini planlamak, Çin ile CEEC ülkeleri arasındaki iş birliğine ve hatta Çin ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisine yeni dinamizm sağlamak için yeni fikirler ileri sürmeleri bekleniyor.”