Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin’in ilgili ülkelerle yürüttüğü aşı iş birliğini çeşitli yöntemlerle sürdürerek, küresel salgınla mücadelede nihai zafer kazanılması için katkıda bulunacağını belirtti.

Washington Post gazetesinde kısa süre önce yayımlanan bir yazıda, gelişmiş ülkeler tarafından sipariş edilen aşıların sayısının, bu ülkelerin nüfusunun iki veya üç katına çıktığı ve bu durumun gelişen ülkelerin Batılı şirketlerle aşı sözleşmesi imzalamasını imkansız hale getirdiği kaydedildi. Yazıda, bu koşullar altında Çin aşılarının çok sayıda gelişen ülkenin Covid-19 salgınıyla mücadelesine güçlü bir güvence sağladığı kaydedildi.

Hua Chunying günlük basın toplantısında, söz konusu yazıya ve aşı konusundaki gelişmelere ilişkin bir değerlendirme yaptı.

Son günlerde çok sayıda basın organında, Çin’in sağladığı aşıların birçok gelişen ülke tarafından olumlu değerlendirildiğine dair haberler yer aldığına işaret eden Hua, “Çin aşılarının bu kritik dönemde ilgili ülkelerin acil ihtiyacını karşılayabildiği yönündeki haberler bizi çok mutlu etti. Birçok ülke aşı temin etmek için Çin’e özel uçak gönderdi. Çok sayıda devlet ve hükümet lideri, bizzat havaalanına giderek Çin’den gelen aşıları teslim aldı; bildiğim kadarıyla şu ana kadar en az sekiz devlet ve hükümet lideri kamuoyu önünde Çin aşısı oldu. Bu gelişmeler, söz konusu ülkelerin Çin aşılarının güvenliğine ve etkinliğine onay verdiğinin birer kanıtı.”

Çin’in, Covid-19 aşısının küresel kamu ürünü olarak sağlanması amacıyla aşı alanındaki uluslararası iş birliğini sürdürdüğüne dikkat çeken Hua, taraflara “aşı milliyetçiliğini” önlemek ve aşıların adil şekilde dağıtılmasını sağlamak için ortak çaba harcama çağrısında bulundu.