Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) İran nükleer anlaşmasına geri dönmesinin bu konuda yaşanan çıkmazı aşabilecek tek doğru yol olduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük basın toplantısında, İran nükleer sorunuyla ilgili son gelişmeleri değerlendirdi.

İran nükleer sorununda kritik bir döneme girildiğine, bu süreçte hem fırsat hem de sınamaların bulunduğuna dikkat çeken sözcü, Çin’in öteden beri ABD’nin İran nükleer anlaşmasına geri dönmesinin bu konuda yaşanan çıkmazı aşabilecek tek doğru yol olduğu görüşünü savunduğunu hatırlattı.

Sözcü Hua Chunying, “Taraflar, geçen yılın aralık ayında yapılan İran nükleer sorununa ilişkin dışişleri bakanları toplantısında varılan mutabakatın yerine getirilmesi için birlikte çalışmalı, ABD’nin anlaşmaya koşulsuz olarak dönmesi ve İran’a yönelik yaptırımları kaldırması süreçlerini hızlandırmalı ve Tahran’ın anlaşmada belirlenen yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmesini sağlamalı.” dedi.

Çinli Sözcü, ayrıca ilgili tarafları soğukkanlılıklarını koruyarak, gerginliği tırmandıracak adımlar atmaktan kaçınmaya, diplomatik çabalar için imkân yaratmaya çağırdı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından önceki gün yapılan açıklamada, İran’ın 23 Şubat’tan itibaren Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) kapsamında uygulanan Ek Protokol’den ayrılacağını resmen UAEA’ya bildirdiği kaydedilmişti.

Öte yandan, AP’nin haberine göre, UAEA Genel Direktörü Rafael Grossi, UAEA’nın İran’da gerekli denetimleri sürdürmesini sağlayacak ve tüm taraflarca kabul edilebilecek bir çözüme varılması amacıyla 20 Şubat’ta İran’ı ziyaret edecek.