Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Amerikan Yayıncılık Şirketi ABC’ye verdiği demeçte, Rusya’nın Çin’le ilişkilerinin eşi görülmemiş düzeye ulaşmasından memnuniyet duyduğunu söyleyerek, her alana yayılan karşılıklı güven ve iş birliğini takdirle değerlendirdi. Putin ayrıca, Xinjiang ve Taiwan gibi meselelerde Çin’e desteğini yineledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian bugünkü olağan basın toplantısında Putin’in açıklamalarını değerlendirdi. Zhao, Çin ile Rusya arasındaki dostluğun demir gibi sağlam olduğunu ve uluslararası sınamaları geçen iki ülkenin yeni tip büyük devletlerarası ilişkilerde örnek oluşturduğunu dile getirdi.

Bu yılın ilk 5 ayında Çin ile Rusya arasındaki ticaret hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,6 arttı ve toparlanan dünya ekonomisine güç katıldı. 2. Dünya Savaşı’nın zaferi ve uluslararası adaleti korumaya kararlı olan iki ülke, bugün siyasi virüslerle de mücadele etmektedir.

Sözcü, bir ay sonra iki ülke arasındaki İyi Komşuluk ve Dostane İş Birliği Anlaşması’nın 20. yıl dönümü kutlanacağını hatırlatarak, ikili iş birliğinin daha geniş kapsamda daha yüksek düzeye taşınacağını belirtti.

Sözcü, Çin ile Rusya’nın arasını açmaya teşebbüs edenlerin hedefine ulaşmayacağına dikkat çekti.