Dünyanın son 100 yılda karşılaştığı en ciddi pandemi olan Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 milyon 300 bini aştı. Toplam vaka sayısı 100 milyonu geçti. Bu sayılar, milyonlarca ailenin yaşadığı büyük acıyı simgeliyor.

Bu yılın başlarında salgın Çin’in Hebei, Jilin ile Heilongjiang eyaletleri ile başkent Beijing’de yine görülürken, salgınla mücadele tedbirleri yeniden sıkılaştırıldı.

SALGIN NEDEN YENİDEN PATLAK VERDİ?

Son aylarda, bazı ülkelerde mutasyona uğramış Covid-19 türleri ortaya çıktı. İngiltere’de görülen mutant virüs, 80’den fazla ülkeye yayıldı. Bunun yanı sıra, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde görülen mutant virüse 41 ülkede, Brezilya’da görülen mutant virüse de 10 ülkede rastlandı. Covid-19’un mutasyona uğramış türlerinin bulaşıcılığının daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Çin’e ülke dışından gelen asemptomatik vakaların artması salgınla mücadele çalışmalarına zorluklar getirdi. Çin halkı, şu an Çinliler için en önemli geleneksel bayram olan Bahar Bayramı’nı kutluyor. Birçok kişi, memleketine dönmek için uzun yolculuklar yapıyor. İnsan trafiğinin artması salgının yayılma riskini de yeniden artırıyor. Bunun yanı sıra, kış aylarının çok soğuk geçtiği ülkenin kuzey bölgelerinde Covid-19 virüsünün daha uzun süre yaşayabileceği ifade ediliyor.

ÇİN HÜKÜMETİ HANGİ ÖNLEMLERİ ALDI?

İlk olarak, Çin’in dışında salgındaki durumun ciddiyetini koruması nedeniyle ülkeye dışarıdan yeni vakaların girişinin engellenmesi için büyük çaba gösterildi.

Bunun dışında, yerel yönetimler ve sağlık kuruluşları tedavi konusunda elinden geleni yaptı. Hastalarla yakın temasta bulunanlar için birçok geçici karantina noktası inşa edildi. Shijiazhuang ve Xingtai dâhil farklı şehirlerde bulaşma riski yüksek olan mahalleler dışarıya kapatıldı.

Bunun yanı sıra, Covid-19’un dondurulmuş ithal gıdalarla Çin’e yeniden girmesi nedeniyle bu sektörde çalışanlara yönelik kontroller sıkılaştırıldı, çalışanlara nükleik asit testi yapılma sıklığı artırıldı.

Ayrıca, Çin’in birçok bölgesinde ücretsiz aşılama çalışmaları devam ediyor. Aşılanan insanların sayısının artmasıyla salgının yayılma riski de azalıyor.

Çin hükümeti, vatandaşlara mümkün olduğunca seyahat etmemeleri, Bahar Bayramı’nı bulundukları şehirlerde geçirmeleri çağrısı yaptı. Bayram için memleketine dönmek isteyenlerin ise nükleik asit testi yaptırması gerekiyor.

Salgının yeniden yayılmasının kısa sürede kontrol altına alınması, Çin’e özgü sosyalist sistemin avantajlarını bir kez daha gösterdi.

ABD’li yazar Sara Flounders, “Çin’in salgınla mücadelede aldığı ciddi önlemler, ülkenin sosyalist sisteminin temel özelliklerini yansıttı. ÇKP, riskler karşısında kâr ve sermaye peşindekilerin manipülasyonlarıyla karar vermiyor.” diye konuştu.

Bir Çin atasözünde şöyle denir: “Ortak arzuya sahip olanlar, sonunda zafer kazanacaklar.” ÇKP’nin liderliğindeki Çin halkı, salgınla mücadelede tek yürek olup ortak adımlar attı ve bu yüzden salgınla mücadelede zafer kazanacağına şüphe yok.