Xinhua

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) istihbarat kurumlarının Covid-19’un kökeni ile ilgili raporu Çin’in kökenin belirlenmesi konusundaki ısrarlı şeffaflığını görmezden geliyor ve ABD’nin siyasi niyetlerini daha fazla ortaya koyuyor.

Wuhan kentinde Covid-19 vakaları belirlendiğinden bu yana, Çin her zaman, açık, şeffaf, sorumlu ve iş birliği içinde oldu. Çin salgın konusunda Dünya Sağlık Örgütü’nü (DSÖ) bilgilendirdi, virüsün genom dizilimini paylaştı ve mümkün olan en kası zamanda uluslararası iş birliğine girdi ve uluslararası toplumdan takdir gördü. Çin ayrıca kökenin belirlenmesi konusunda DSÖ ile aktif olarak iş birliği yaptı. DSÖ uzmanlarını iki kez kökeni belirleme araştırmaları yapmaları için Çin’e davet etti ve uzman ekibine tam destek verdi.

Çin’in şeffaflıktan yoksun olduğunu iddia etmek sadece ABD’nin siyasileştirme ve suçlama kampanyası için bahanedir. Önde gelen uluslararası ve Çinli uzmanlardan oluşan DSÖ-Çin ortak çalışma ekibi bu yılın başlarında Çin’de 28 gün inceleme yaptı. Ekip salgınla ilgili büyük miktarda veriyi inceledi, listelerindeki yerleri ziyaret etti ve istedikleri her kişiyle görüştü.

ÇİN, DSÖ İLE AKTİF OLARAK İŞ BİRLİĞİ YAPTI

DSÖ yetkilileri martta ekibin raporunu yayınladı. Rapor kökenin belirlenmesi konusunda en yetkili, profesyonel ve bilim temelli sonuçları sundu ve Covid-19’un bir laboratuvar kazası sonucu meydana gelmesinin “çok imkânsız” olduğu ve farklı ülkelerde görülen en erken vakaların incelenmesinin önemli olduğunu belirtti.

Aslında kökenin belirlenmesi konusunda şeffaf, sorumlu ve iş birlikçi olmayan ABD’dir. ABD bir yandan kökenin belirlenmesini siyasileştirerek ve kendi vatandaşlarını virüsten etkin bir şekilde koruyamadığı için başka ülkeleri günah keçisi haline getirerek, kökenin belirlenmesi konusunda uluslararası iş birliği atmosferini bozup salgına karşı dayanışmayı zayıflattı. Öte yandan ABD hükümeti sözde laboratuvar sızıntısı teorisini kendisi önermişken, uluslararası toplumun Fort Detrick biyoloji laboratuvarı ve yurt dışındaki 200’den fazla biyolojik deney üsleri ile ilgili şüphelerine yanıt vermeyi reddetti.

ABD kendi biyoloji laboratuvarlarını ve ilk koronavirüs vakaları incelemeli ve dünyanın sorularını en kısa zamanda yanıtlamak için bir rapor hazırlamalıdır.