Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) Ulusal Komitesi, yeni yıl dolayısıyla bugün Beijing’de çay partisi düzenledi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping toplantıya katılarak bir konuşma yaptı.

Xi Jinping, 2022’de Çin Komünist Partisi (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi’nin düzenleneceğini ve bunun hem Parti’nin hem de ülkenin siyasetinde önemli yer tutacağını vurguladı. Xi, kapsamlı bir şekilde modern sosyalist bir ülke inşa etmenin yeni sınama yolunda ilerletilmesi, istikrarlı ve sağlıklı bir ekonomik ortamın, temiz bir siyasi zeminin ve refah bir sosyal çevrenin korunması gerektiğini ifade etti.

2021 yılının hem ÇKP tarihinde hem de Çin ulusunun tarihinde bir kilometre taşı olduğunu dile getiren Xi Jinping, ÇKP’nin kuruluşunun yüzüncü yılını kutladığını ve ÇKP 19. Merkez Komitesi’nin 6. Genel Kurulu’nda ÇKP’nin üçüncü tarihi kararının onaylandığını kaydetti.

Xi Jinping, ilk yüzyıl hedefine başarıyla ulaştıklarını ve Çin topraklarında orta halli refah toplumu inşasını tamamladıklarını, mutlak yoksulluğu ortadan kaldırdıklarını ve ikinci yüzyıl hedefine doğru ilerlediklerini hatırlattı.

Xi Jinping, 2021’de karmaşık uluslararası durum ve çetin iç reform, kalkınma ve istikrar görevleriyle karşı karşıya bulunduklarını ve ÇKP Merkez Komitesi’nin liderliğinde tüm Çin vatandaşlarının salgınla başa çıktıklarını, yeni kalkınma modelini oluşturduklarını ve yüksek kaliteli kalkınmada ilerlemeler kaydettiklerini belirtti. Xi, Çin’in ekonomik kalkınması, salgını önleme ve kontrolü konularında dünyada ilk sıralarda yer aldıklarına dikkat çekti.

Xi Jinping, dayanışma içinde mücadelenin yüz yıldır ÇKP üyeleri, Çin halkı ve Çin ulusu tarafından yaratılan değerli bir ruhsal nitelik olduğunu ve güçlerin dayanışmadan, mutluluğun mücadeleden doğduğunu dile getirdi.