Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan dün 2021 Bo’ao Asya Forumu açılış törenine katıldı. Wang, forum yöneticileri ve stratejik ortaklarla görüştü, Çinli ve yabancı şirket temsilcileriyle bir araya geldi.

Wang Qishan, Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in açılışta yaptığı konuşmada Çin’in, Asya ve dünyanın kalkınma ve refahı konusundaki tutumunu dile getirerek, Çin’in planını paylaştığını ve Çin hükümetinin Bo’ao Asya Forumu’na desteğini gösterdiğini belirtti.

Bo’ao Asya Forumu İcra Kurulu Başkanı Ban Ki-moon ile diğer yöneticiler ve stratejik ortaklar ise Xi’nin konuşmasını takdirle değerlendirip Çin’in salgından kurtularak ekonomisini hızla toparlamasından övgüyle söz ederek; açıklık ve kapsayıcılıkta ısrar etmek, çok taraflılığı korumak ve ortak refah elde etmek için deneyimleri ve bilgeliği paylaşmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Wang, girişimci temsilcileriyle görüşmesinde yabancı şirketlerin Çin’de giderek büyümesinin Çin’e özgü sosyalist piyasa ekonomisinin sürekli geliştiğini gösterdiğini söyledi.

Temsilciler ayrıca Çin’in hazırladığı planlar ve ekonomisinin dayanıklılığının heyecan verici olduğuna işaret ederek, Çin’in yeni kalkınma modeliyle kenetlenme fırsatları yakalayıp Kuşak ve Yol inşasına destek sağlamaya hazır olduklarını kaydetti.