Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan, Çin’i ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Diplomasi Danışmanı Emmanuel Bonne ile video konferans yöntemiyle görüştü.

Wang Qishan, Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını devralan Fransa’nın Çin’i doğru şekilde anlamasına öncülük etmesini, Çin ile bağımsız ilişkiler geliştirerek iş birliği yapmasını temenni ettiklerini söyledi.

İki ülke liderlerinin öncülüğünde Çin-Fransa ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı bir ivmeye kavuştuğuna dikkat çeken Wang, Çin’in Fransa’yı daima kapsamlı stratejik ortağı olarak gördüğünü belirtti. Wang Qishan, iki ülkenin, liderlerin belirlediği istikamette ilerleyerek, dünyanın barış, istikrar ve kalkınmasına katkıda bulunmasını umduklarını dile getirdi.

Wang, Çin’in AB ile karşılıklı saygı, açıklık ve iş birliği ilkeleri temelinde gerçek anlamda “iki yönlü iş birliği ilişkileri” geliştirmeye ve ortak refaha ulaşılmasına katkı yapmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Bonne ise, Fransa’nın Çin ile ilişkilerine büyük önem verdiğini belirterek, iki ülke arasındaki üst düzey temasları ve stratejik iletişimi güçlendirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Bonne, Avrupa ile Çin arasında kazan-kazan iş birliği kurulmasını güçlendirme konusunda da yapıcı bir rol oynamayı arzuladıklarının altını çizdi.