Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bazı tarafsız isimlerin,  Batılı siyasetçiler ile medya kuruluşlarının Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’yle ilgili yalanları yayma çabalarına karşın Xinjiang hakkındaki gerçekleri anlattığını belirtti.

Wang Wenbin günlük basın toplantısında, Fransız yazar Maxime Vivas’ın Xinjiang konusunda yazdığı kitaptan dolayı sosyal medyada lince maruz kaldığını anımsattı.

Vivas’ın kısa süre önce verdiği bir demeçte de, sosyal medyada linç edildiğini fakat sonrasında Fransız basınında Xinjiang’la ilgili haberlerde “toplama kampı” ve “soykırım” gibi ifadelerin azaldığını söylediğini anımsatan Wang, “Batılı siyasetçiler ile medya kuruluşları Xinjiang’la ilgili yalanları yaygınlaştırırken, diğer taraftan bazı tarafsız isimler de Xinjiang hakkında gerçekleri anlatarak, bu konudaki yalanları çürütmek ve bu yalanların arkasındaki komployu ortaya çıkartmak için çabalıyor. Vivas da bu isimlerden biri. Vivas, ‘Uygurlarla İlgili Yalan Haberlere Son’ isimli kitabında, bizzat yaşadıklarıyla, Xinjiang’da hiçbir ‘toplama kampı’ olmadığını ve  sözde ‘soykırım’ iddiasının tamamen asılsız olduğunu anlatıyor.” şeklinde konuştu.

Vivas’ın bu konuda verdiği röportajda Xinjiang hakkındaki gerçekleri anlattığı için kamuoyundan baskı gördüğünü ve hatta tehditler aldığını belirttiğine dikkat çeken Wang, “Vivas’ın cesaretinin takdir edilmesi gerekiyor. Daha fazla insanın da Vivas’ı desteklemesini umuyorum.” dedi.

Wang, bu konudaki önyargının uzun sürmeyeceğini ve yalanların da nihayetinde çürütüleceğini vurgulayarak, gelecekte daha fazla kişinin Xinjiang’daki gerçek durumu öğreneceğine inandıklarını kaydetti.