Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in diğer taraflarla birlikte Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmaların bir an önce sona ermesini sağlamak için ortak çaba harcayacağını kaydetti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres kısa süre önce Rusya ve Ukrayna’yı ziyaret ederek, BM’nin iki taraf arasındaki verimli diyaloğun kurulması, ateşkesin sağlanması ve barış anlaşmasının imzalanması için elverişli koşul yaratmaya çalışacağını belirtti.

Zhao günlük basın toplantısında, Çin’in Guterres’in Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliği yumuşatmak için yaptığı arabuluculuk çabalarını takdirle karşıladığını ifade etti.

Çin’in öteden beri Rusya ile Ukrayna arasında görüşmelerin yapılmasını desteklediğini hatırlatan Zhao, uluslararası toplumun barışçıl görüşmeleri ilerletmek için harcadığı çabalara da destek verdiklerini vurguladı.

“Son zamanlarda, Avrupa halkı çatışmaya bir an önce son vermek için diyalog ve müzakere yapılması çağrısında bulunuyor. Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışma, Avrupa’daki enerji fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 44,7 oranında artmasına yol açtı. Halkın günlük yaşamı bu durumdan giderek daha ciddi şekilde etkilendi. Ancak ABD’deki silah ve gıda tüccarları ve arkasındaki manipülatör ise bundan çok para kazandı.” İfadelerini kullanan sözcü, Çin’in diğer taraflarla birlikte çatışmaların bir an önce sona ermesini ve barışa kavuşulmasını sağlamak için ortak çaba harcamaya devam edeceğine dikkat çekti.