2021 Küresel Dijital Ekonomi Konferansı dün Çin’in başkenti Beijing’de başladı. İki gün sürecek olan konferansta Çin’in dijital ekonomik büyüme hızı bakımından dünya genelinde birinci sırada yer aldığı ve Çin’de dijital ekonominin geleceğinin parlak olduğu bildirildi.

Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi’nin (CAICT) konferansta yayımladığı küresel dijital ekonomi konulu beyaz kitaba göre, dijital gelişme yeni sanayi devriminin ana özelliği ve gelişme yönü haline gelirken, dünya genelindeki dijitalleşme daha hızlı bir şekilde büyüyor. CAICT Başkanı Yu Xiaohui, dijital ekonominin ülkelerin büyümelerine güç kattığını ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

“Beyaz kitapta 47 ülkeyi, yani beş kıtada bulunan başlıca ülkeleri araştırma hedefleri olarak seçtik. Araştırmamız sırasında söz konusu 47 ülkede dijital ekonominin geçen yıl yüzde 3 oranında büyüdüğünü tespit ettik.”

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) dünyanın en büyük dijital ekonomisi olduğunu ve Çin’in dijital ekonomik büyüme hızı bakımından dünyada birinci sırada yer aldığını aktaran Başkan Yu, şunları söyledi:

“Dijital ekonomik büyüklük açısından ABD birinci sırada bulunuyor, Çin de 5,4 trilyon dolarlık hacimle ABD’den sonra ikinci sırada geliyor. Dijital ekonominin büyüme hızı açısından ise Çin yaklaşık yüzde 9,6’lık bir oran ile dünya birincisi konumunda. Gördüğünüz üzere bu veriler dijital teknolojinin Çin ekonomisindeki canlılığını yansıtıyor.”

Tsinghua Universitesi Kamu Yönetimi Fakültesi Dekanı Jiang Xiaojuan, Çin’in 13. Beş Yıllık Plan’ı yürüttüğü döneme kıyasla 14. Beş Yıllık Plan döneminde dijital ekonominin daha açık ve küresel bir vizyon ile geliştirileceği kanısında. Jiang Xiaojuan sözlerine şöyle devam etti:

“13. Beş Yıllık Plan döneminde tüketim platformları dijital ekonominin büyümesini hızlandıran en büyük itici güç oldu. Dünyanın en yüksek internet kulllanıcı sayısına sahip olduğu için Çin, sadece kendi gücüne dayanarak dünyanın en büyük dijital piyasası olabilir. 14. Beş Yıllık Plan döneminde ise tüketimden ziyade üretime odaklanmamız gerek. Çin, üretim kapasitesini güçlendirmek için rekabet gücüne odaklanmalı, daha küresel ve açık bir tutumla hareket etmelidir.”

Küreselleşmeye derinlemesine bağlı olan dijital ekonominin gelişmesinin doğal olarak küreselleşmeyi de ilerleteceğinin altını çizen Jing Xiaojuan, araştırma, tasarım, imalat, hizmet ve kamu ürünleri gibi alanlarda küreselleşmenin hızla ilerlediğini kaydetti. Jiang, ikiden fazla ülkenin ortak patent tescil ederek çıkar paylaşma modelinin de daha da yaygınlaşacağını sözlerine ekledi.

“Dijital ekonominin babası” olarak adlandırılan Don Tapscott’a göre, önümüzdeki dönemde dijital ekonominin büyümesinde blok zincir teknolojisi daha büyük rol oynayacak.

“İnovasyon Öncülüğünde ve Veriye Dayalı: Küresel Dijital Ekonomi için Örnek Şehir İnşa Etme” teması altında düzenlenen 2021 Küresel Dijital Ekonomi Konferansı kapsamında dijital ekonomi deneyim haftası, küresel dijital ekonomi inovasyon yarışması gibi çeşitli faaliyetler düzenlenecek.