Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, “Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) son 50 yıllık tarihten deneyim ve bilgelik çıkarmak için Çin ile birlikte adım atacağını umuyoruz.” dedi.

Wang Wenbin, ABD Başkanı Richard Nixon’un 50 yıl önce Çin’i ziyaret ettiğinde, Çin ve ABD’nin, iki ülke arasındaki uzun vadeli izolasyonu sona erdiren tarihi bir tokalaşma gerçekleştirdiğini söyledi.

Wang, “Bu dönemde imzalanan ‘Shanghai Bildirisi’, Çin ile ABD arasında, ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı, diğer ülkelere karşı saldırmazlık ilkesini ve tek Çin ilkesini teyit eden ilk ortak bildiriydi. Bu bildiri, Çin-ABD ilişkilerinin normalleşmesinin ve iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının siyasi temelini oluşturdu.” ifadelerini kullandı.

ABD “HAYALİ BİR DÜŞMAN” YARATMAK İSTİYOR

Wang, iki ülke arasında mevcut gerilimin arkasında yatan temel sebep olarak, Amerikan tarafının Çin algısının yanlış olmasına işaret ederken, ABD’nin Çin’den “hayali bir düşman” yaratmak istediğini kaydetti.

Wang konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin’in gelişimi yalnızca Çin halkının daha iyi bir yaşam sürmesi içindir, ABD’ye meydan okumak veya onun yerine geçmek için değildir. ABD Çin’i değiştirmeye ve engellemeye çalışmamalıdır. Çin ve ABD’nin ortak çıkarları, fikir ayrılıklarından çok daha ağır basıyor. İki ülke arasında fikir ayrılıkları ve çelişkilerin olması kaçınılmazdır. Önemli olan, stratejik yanlış değerlendirmeleri önlemek, çatışma ve çekişmelerden kaçınmak için onları samimi iletişim yoluyla etkin bir şekilde yönetmek ve kontrol etmektir.”

Wang Wenbin son olarak, “ABD tarafının, son 50 yıllık tarihin deneyim ve bilgeliğinden yararlanmak için Çin ile birlikte çalışması, Shanghai Bildirisi’nin ruhunu ileriye taşıması ve Çin-ABD ilişkilerini sağlıklı ve istikrarlı kalkınma yoluna geri döndürmesi umulmaktadır.” dedi.