Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Wang Yi görüşmede, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin kısa süre önce Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’e mesaj göndererek, Çin’i 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’ndan ötürü tebrik ettiğini hatırlattı. Wang, Abdullahiyan’a “Siz de sosyal medyada Çin’e Çince destek verdiniz, teşekkür ederiz. İranlı sporcuların da Kış Olimpiyatları’nda güzel performans göstermelerini temenni ediyoruz.” diye konuştu.

Wang, Çin ile İran’ın çeşitli alanlardaki karşılıklı yarara dayalı iş birliğini yoğunlaştırarak, uluslararası ve bölgesel konulardaki eş güdümü güçlendireceğini, kapsamlı ve stratejik ortaklık ilişkisine de sürekli yeni içerikler katacağını belirtti.

Wang, İran’ın nükleer sorunu müzakere yoluyla çözmekteki kararlılığını takdirle değerlendirdiklerini kaydetti. İran’ın müzakerelerde ortaya koyduğu haklı talepleri desteklediklerini söyleyen Wang, müzakerelerde çözüme ilişkin aktif adımlar atıldığını dile getirdi. İran’ın meşru haklarının bütün taraflarca önemseneceğine inandıklarını belirten Wang, ilgili taraflarla beraber İran Nükleer Anlaşması’na en kısa süre içinde dönülmesi için yapıcı çaba harcamaya hazır olduklarını söyledi.

Hüseyin Emir Abdullahiyan ise, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın başarıyla düzenleneceğine inandığını belirtti. Ayrıca Çin halkının Bahar Bayramı’nı kutlayan Abdullahiyan, Çin tarafıyla her alanı kapsayan temasları sıkılaştırarak ikili kapsamlı ve stratejik ortaklık ilişkisini derinleştirmeye hazır olduklarını vurguladı.

Abdullahiyan, “İran Nükleer Anlaşması’na müzakere yoluyla varılması için kararlılıkla çaba gösteriyoruz, fakat İran’ın çıkarlarını da etkili şekilde savunacağız. Anlaşmaya bu tek bir tarafın baskısıyla değil, müzakere ve diyalog yoluyla varılmalı ve nihai anlaşma metnine de ortak istişare sonucu ulaşılmalı.” dedi.

Bakanlar görüşmede ayrıca Afganistan sorunu hakkında da fikir alışverişinde bulundu.