Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, şu an Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın hazırlık çalışmalarının son düzlüğe girdiğini, hem yaz olimpiyatlarına hem de kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapan dünyanın ilk “Çifte Olimpiyat Kenti” olan Beijing’in dünyaya sade, güvenli ve görkemli bir olimpiyat şenliği sunacağını kaydetti.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin kıdemli bir üyesi ve eski başkan yardımcısı Dick Pound, kısa süre önce verdiği röportajda, olimpiyat hazırlık çalışmalarının sorunsuz gerçekleştirildiğine dikkat çekerek Çin’in harika bir kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapabileceğine inandıklarını söyledi.

Sözcü Zhao, “Dick Pound’un dediği gibi, Beijing’in 2022 Kış Olimpiyatları’nın yapılacağı yer olarak seçilmesinin önemli bir nedeni, Çin’in spor açısında güçlü bir ülke olması ve uluslararası spor etkinlikleri organize etme yeteneğine sahip olmasıdır. 2015 yılında Beijing’in 2022 Kış Olimpiyatları için ev sahipliğini kazanmasından bu yana, ilgili hazırlık çalışmalarına katılanlar somut bir şekilde çaba harcayarak kış olimpiyat oyunlarıyla ilgili yol haritasını adım adım gerçekleştiriyor.” dedi.

2021’in son haftasına girildiğine ve Beijing Kış Olimpiyatları’nın açılışına sadece 40 günden az bir süre kaldığına değinen sözcü Zhao, Beijing Kış Olimpiyatları’nın hazırlık çalışmalarının tamamlanması için son derece kritik bir yıl olan 2021 yılında yarışma mekanlarının tam olarak tamamlanması, olimpiyat meşalesi ve karşılama töreninin başarıyla düzenlenmesi ve ilgili test yarışmalarının başarıyla yapılması gibi etkinliklere tanık olduklarını dile getirdi.

Sözcü, “Kış Olimpiyatları hazırlıklarını verimli ve üst düzey bir şekilde ilerletirken, olimpiyat personelinin, halkın güvenliğini ve sağlığını sağlamak amacıyla salgın önleme ve kontrol çalışmalarını yerine getirmek için yoğun çaba göstermekteyiz.” dedi.

Beijing Kış Olimpiyatları hazırlıklarının mükemmel olduğuna ve bu alandaki başarıların herkes için aşikar olduğuna işaret eden Zhao, pek çok ülkeden sporcular ve çeşitli çevrelerden gelen şahısların, Uluslararası Olimpiyat Komitesi gibi uluslararası kuruluşların peş peşe Beijing Kış Olimpiyatları’na desteklerini ve olimpiyatlardan beklentilerini dile getirdiklerine de sözlerine ekledi.