Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları misyonuna aktif olarak katılarak, insan haklarının korunmasına katkıda bulunmaya devam edeceğini açıkladı.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün video konferans yoluyla İnsan Hakları Konseyi’nin 49. oturumuna katıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Bakan Wang Yi’nin söz konusu oturumda öne sürdüğü 4 önerisini dile getirdi.

Çinli sözcü, “Bakan Wang Yi ilk olarak somut hamle ile insan haklarının korunması gerektiğini söyledi. İnsan haklarının gelişimi ülkenin gerçek durumuna ve halkın ihtiyacına uyması gerekir. İnsan haklarını geliştirmek, tüm halkın ekonomi, siyaset, toplum, kültür ve çevre haklarını ve insanın kapsamlı gelişimini desteklemeli. İkinci olarak Sayın Wang, halkın çıkarlarına sadık kalınması gerektiğine işaret etti. Bir ülkenin tüm halkının mutlu olarak yaşaması, en büyük insan hakkıdır. Üçüncü olarak, ortak kalkınmaya olumlu katkı yapılmalı. İnsan haklarının tamamı, kalkınmaya bağlıdır. Dördüncü ise, insan haklarını koruma sürecinde adalet ve eşitlik ilkesi de savunulmalı. Bir ülkenin insan hakları durumu, başka ülkenin seviyesine göre değerlendirilemez, çifte standart da uygulanamaz. İnsan hakları, diğer bir ülkenin içişlerine müdahale aracı olarak kullanılamaz. Gerçek çok taraflılık yerine getirilmeli.” dedi.

Sözcü Wang, önümüzdeki dönemde Çin’in kendi ülke durumuna uyan insan hakları yolunda ilerlemeyi sürdüreceğini kaydetti. Çin’in ayrıca merkezinde halkın bulunduğu insan hakları kavramını yerine getirerek, tüm halkın ortak refaha kavuşturulacağının altını çizen sözcü, Çinli vatandaşların insan haklarının daha üst düzeyde korunacağına dikkat çekti.

Sözcü, Çin’in ayrıca küresel insan haklarının sağlıklı biçimde gelişimi için gayret göstermeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.