Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin’in  Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ilişkilerini iyileştirmek için iletişim ve diyalog yapmasını olumlu karşıladığını kaydetti.

ABD Başkanı’nın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, Başkanlar Joe Biden ve Vladimir Putin arasında dün gerçekleştirilen görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, ABD’nin “Taiwan’ın işgal edilmesi ve Ukrayna’ya saldırı”yı engellemek için tüm olası tedbirleri alacağını belirtti.

Rusya ve ABD liderlerinin görüşmesini değerlendiren Sözcü, bugün düzenlenen günlük basın toplantısında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyesi ve önemli uluslararası etki sağlayan büyük ülke konumunda olan Çin ve ABD’nin uluslararası barış ve güvenlikle ilgili önemli sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini vurguladı.

Sözcü, Rusya ile ABD arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesinin dünyanın barışı ve gelişimine, uluslararası toplumun el ele vererek ortak meydan okumaların üstesinden gelmesine yararlı olacağını ifade etti.

Jake Sullivan’ın söz konusu ifadesine de değinen Sözcü Wang, ABD’nin ilgili açıklamasının ABD’nin Hint Pasifik stratejisinin üçüncü tarafı hedef almadığı söyleminin sadece kendi kendini kandıran bir bahane olduğuna işaret etti.

Sözcü, Çin’in tamamen birleşmesinin durdurulamaz bir tarihi eğilim olduğunu, bunun herhangi bir güç tarafından engellenemeyeceğini de vurguladı.