Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, yabancı gazetecilerin Çin’deki habercilik faaliyetlerine hep açık bir tavır gösterdiklerini açıkladı.

İngiltere’nin Beijing büyükelçisi Caroline Elizabeth Wilson’un Çin’deki medya ortamı hakkında değerlendirmesiyle ilgili soruyu yanıtlayan sözcü, bugünkü olağan basın toplantısında “Büyükelçi Caroline Elizabeth Wilson’un yazısıyla ilgili olarak kendisinden bilgiler almanızı tavsiye ediyorum. Bir medyaya bakarken en önemli şey, yaptığı haberlerin gazetecilik etiğine uygun olup olmaması ve objektif ve adil olup olmamasıdır. Bazı İngiliz medya organlarının Çin’le ilgili haberler yaparken adil bir tutum sergilemeyerek yalan haberler uydurduğu gerçeği çok açıktır.” dedi

Sözcü, İngiliz medya kuruluşları dâhil olmak üzere yabancı gazetecilerin Çin’deki çalışmalarına açık ve olumlu bir tavır göstererek yaşam ve çalışmalarına kolaylıklar sağlamakta olduklarını dile getirdi.

Sözcü, Çin’in ideolojik önyargılara, sözde basın özgürlüğü bahanesiyle gazetecilik meslek etiğini ihlal edip sahte haberler uydurma davranışına karşı çıktığını vurguladı.