Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Japonya liderlerinin yayınladıkları ortak bildiride yer alan Çin’le ilgili olumsuz içeriklere tepki gösterdi.

Taiwan ve Diaoyu Adaları’nın Çin toprakları olduğu, Hong Kong ve Xinjiang’la ilgili meselelerin tamamen Çin’in iç işleri olduğu, Çin’in Güney Çin Denizi’nde adalar ve komşu sular üzerinde tartışmasız bir egemenliğe sahip olduğunun altını çizen Sözcü,  “ABD-Japonya ortak bildirisi, Çin’in içişlerine küstah bir müdahale olarak uluslararası ilişkilerin temel normlarını ciddi şekilde ihlal etmiştir.” dedi. 

Sözcü şunları ekledi:

“ABD ve Japonya, ‘özgürlük ve açıklık’ vaazı verirken, aslında ‘küçük çemberler’ oluşturarak grup çatışmasını kışkırtmaktadır. Bu girişim, tamamen zamanın eğilimine, bölgedeki ve dünyadaki çoğu ülkenin barış, kalkınma ve iş birliğinin geliştirilmesine dair ortak beklentisine aykırıdır. Böylece ‘ABD-Japonya İttifakı’nın doğası, bölgesel barış ve istikrarı tehlikeye atma komplosunu daha net bir şekilde açığa çıkmıştır.”