Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Çin-Rusya ilişkileriyle ilgili son açıklamasını takdirle değerlendirdi.

Edinilen bilgilere göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 14 Ocak’taki yıllık basın toplantısında gazetecilerin Çin ve Rusya arasındaki üst düzey temas ve stratejik iş birliğiyle ilgili sorularını yanıtladı.

Çin-Rusya ilişkilerini değerlendiren Lavrov, Rusya ve Çin arasındaki eşsiz bir kapsamlı iş birliği mekanizmasının oluşturulduğunu kaydetti.

Lavrov, Rusya ve Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi ve ona bağlı organlar kapsamında diğer ülkelerle dostane bir şekilde iş birliği yaparak, uluslararası hukuku ve uluslararası adaleti ortaklaşa savunduğunu dile getirdi.

Lavrov, iki ülkenin İran nükleer sorunu, Afganistan ve Orta Asya gibi birçok uluslararası ve bölgesel meselede benzer tutumlara sahip olduğunu ifade etti. Buna değinen sözcü Zhao Lijian, Çin-Rusya ilişkilerine belirli bir sınır tanınmadığını, iki ülke arasında liderlerin yıllık ziyaretleri, başbakanların düzenli buluşmaları ve yasama organları arasındaki iş birliğini kapsayan üst düzey bir iletişim mekanizması kurulduğuna işaret etti.

Sözcü Zhao, “BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ve sorumlu büyük ülkeleri olarak, Çin ve Rusya, özünde BM’de bulunan uluslararası sistemi ve uluslararası hukuka dayalı uluslararası düzeni kararlılıkla savunarak küresel yönetişimin mükemmelleştirilmesi, uluslararası ve bölgesel sıcak konulara siyasi çözümlerin getirilmesi, karmaşık uluslararası duruma istikrar ve pozitif enerjinin enjekte edilmesi için daima çaba harcamaktadır.” dedi.

Zhao, iki tarafın uluslararası olayların çeşitli ülkelerin müzakeresiyle ele alınması, kapalı olma yerine dışa açılma, zıtlaşma yerine iş birliği, kişisel çıkar peşine düşülmesi yerine ortak kazancın gerçekleştirilmesi gerektiğini savunmakta olduğunu dile getirdi.

Sözcü, Çin’in Rusya dahil uluslararası toplumla birlikte gerçek çok taraflılığı hayata geçirip, uluslararası ilişkilerin demokratikleştirilmesini sürekli ilerleterek, yeni tip uluslararası ilişkilerin oluşumu ve insanlığın kader ortaklığının yaratılmasına daha büyük katkı yapmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

ZHAO: İNGİLTERE HÜKÜMETİ İNGİLİZ HALKININ 5G TEKNOLOJİSİNE KAVUŞAMAMASINA YOL AÇIYOR

İngiltere’nin Huawei bünyesinde istihbarat personelinin bulunması iddiasını anımsatan sözcü Zhao, İngiltere’nin Huawei’yi yasaklama kararının ülkesindeki 5G inşası hedefini gecikmesine neden olacağına değindi.

Singapurlu eski bir diplomat Kishore Mahbubani, kısa süre önce yaptığı konuşmada, “Bir İngiliz şirket yöneticisi, İngiltere’nin Huawei’nin herhangi bir tehdit oluşturmadığını doğrulamak için şirket bünyesine istihbarat personeli yerleştirdiğini, ancak birkaç ay sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) baskısı altında kalan İngiltere’nin teslim olduğuna işaret etmişti.” ifadelerini kullandı.

Şu ana kadar İngiltere resmi makamları bunun hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.

İngiltere tarafından bu konu hakkında bir açıklama yapmasını beklediklerini dile getiren sözcü Zhao, İngiltere’deki bazı güçlerin benzer siyasi çıkarlar doğrultusunda bir ülkeye boyun eğip, ulusal güvenlik konseptini genelleştirerek belli Çinli şirketlere baskı uygulayarak, İngiliz halkının 5G teknolojisine kavuşamamasına yol açtığını vurguladı.