Çin, Litvanya’daki bazı kişiler ile güçlerin Taiwan’ın bağımsızlığını savunan bölücü güçlerle el ele vererek Çin karşıtı komplolar hazırlamasının başarısızlığa mahkûm olduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugün başkent Beijing’de düzenlenen basın toplantısında, Litvanya Tarım Bakanı Kestutis Navickas’ın Çin’in Taiwan bölgesini ziyaret edeceğine dair haberleri değerlendirdi.

Litvanya’nın uluslararası arenada genel kabul gören “Tek Çin” gerçeğine açıkça karşı geldiğine ve Çin’e yönelik siyasi taahhütlerine aykırı davrandığına işaret eden Zhao, Çin’in Litvanya’nın girişimlerine kararlılıkla karşı çıktığını vurguladı.

Litvanya’nın Çin’in egemenliğine ve iç işlerine müdahale ettiğinin altını çizen sözcü, “Litvanya’daki bazı şahıslar ve güçler, sözde ‘bağımsız Taiwan’ı’ savunan bölücü güçlerle el ele vermekten geri durmuyor. Bu şahıslar ve güçler eninde sonunda tarihin çöplüğündeki yerlerini alacaklar.” diye konuştu.

Basında yer alan haberlerde, Litvanya Tarım Bakanı Kestutis Navickas’ın bu yıl içinde bir iş heyetiyle birlikte Taiwan’ı ziyaret etmeyi düşündüğü bildirildi.

Diğer yandan Litvanya tarım birimlerinin yetkilileri, Çin ile yaşanan ticari anlaşmazlığın Litvanya ekonomisine büyük zarar verebileceği uyarısında bulundu.