Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) bağlı uzman ekibinin Çin’e, soruşturma için değil, yeni koronavirüsün (Covid-19) kaynağını araştırmak için geldiğini açıkladı.

Günlük basın toplantısında DSÖ ekibinin Çin’deki programı hakkında bilgi veren Sözcü Zhao Lijian, uluslararası topluma, uzman ekibine tam güven ve destek çağrısında bulunduklarını ileterek, yeni koronavirüsün kaynağının bulunabilmesi için ekibe yeterli zaman ve alan tanınması gerektiğini belirtti.

Sözcü, iki taraftan uzmanların uygun bir zamanda araştırmalarındaki ilerlemeyi dünyayla paylaşacaklarına inandıklarını ifade etti.

Zhao Lijian, virüsün kaynağını tespit çalışmaları konusunda Çin ve DSÖ’den uzmanlar arasındaki iş birliğinin, küresel araştırmaların bir parçası olup, soruşturma niteliği taşımadığını vurguladı.

DSÖ uzman ekibinin tüm üyelerinin 14 günlük karantinası dün sona erdi. Karantina süresince, iki taraf video konferans yoluyla çok kez fikir alışverişinde bulundu, araştırma sonuçlarını paylaştı. Sözcü, bunların, iki tarafın iş birliğinin bir sonraki aşamasına ve konuyla ilgili küresel araştırmalara sağlam bir zemin hazırladığını söyledi.

Zhao Lijian, Çin’in salgının kaynağına ilişkin araştırmalar hususunda açık, şeffaf ve sorumlu bir tavır sergilemeye devam edeceğini sözlerine ekledi.