Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, virüsün çıkış noktasına dair araştırmalarda bilim insanlarının bulgularına saygı gösterilmesi ve soruna objektif bir tutumla yaklaşılması gerektiğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus önceki gün düzenlenen basın toplantısında, salgının ortaya çıktığı döneme ait orijinal verilerin eksik olması nedeniyle Çin’de virüsün kaynağına dair araştırmaların engellerle karşılaştığını belirtti. Tedros, şu an herhangi bir ihtimali dışlamak için erken olduğunu ve daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurguladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Ghebreyesus’un söz konusu açıklamasını değerlendirdi.

Zhao, “Aslında, DSÖ ekibinin Çin’de araştırma yürüttüğü dönemde Çin, özel dikkat gerektiren orijinal verileri tek tek sundu. Yabancı uzmanlar da ekibin çok sayıda veri ve bilgi elde ettiğini, kişi mahremiyetinin korunması nedeniyle bazı bilgilerin kopyalanamayacağını ve ülke dışına çıkarılamayacağını tamamen anlayışla karşıladıklarını ifade ettiler.” dedi.

Zhao, “DSÖ ekibi, Çin’deyken, Hubei Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, Wuhan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, Wuhan Viroloji Enstitüsü ve biyogüvenlik laboratuvarlarını ziyaret ederek, ilgili kurumlardan uzmanlarla derin ve samimi bilimsel görüşmeler gerçekleştirdi. Uzmanlar, bir laboratuvar kazasının salgına neden olma ihtimalinin neredeyse imkansız olduğuna işaret ettiler.” diye konuştu.

Zhao, söz konusu durumun Mart ayında DSÖ tarafından açıklanan raporda yeterince yansıtıldığını hatırlattı.

Zhao ayrıca, “48 ülke tarafından dün Tedros Adhanom Ghebreyesus’a gönderilen mektupta, Çin-DSÖ Ortak Araştırma Raporu’nun takdirle karşılandığı, salgının çıkış noktasına ilişkin çalışmaların dünya çapında gerçekleştirilmesine destek verildiği ve bu çalışmaların siyasileştirilmesine karşı çıkıldığı ifade edildi. Bu, uluslararası toplumun duruşunu yansıtmaktadır.” diye konuştu