Çin-Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzman ekibinin inceleme sonuçları uluslararası basında önemli yer alıyor.

Çinli uzmanlar ile DSÖ uzmanlarının Wuhan kentinde yeni tip koronavirüsün kaynağına dair yaptığı incelemeler tamamlandı. Dün Wuhan’da düzenlenen basın toplantısında, incelemelerin sonuçları açıklandı ve sonuçlar birçok yabancı basın organında yer aldı.

AP tarafından verilen haberde, uzman ekibinden İngiliz üyesi Dr. Peter Daszak’ın konuşmasına yer verildi. Daszak basına verdiği demeçte, Çin’in açıklık derecesinin uzman ekibinin beklentisinin ötesinde olduğunu, istedikleri bütün alanları ziyaret etmelerine ve görüşmek istedikleri tüm insanlarla buluşmalarına izin verildiğini söyledi.

Japonya’da yayın yapan Asahi Shimbun gazetesinde yer alan haberde, uluslararası arenada bazı çevrelerin “yeni koronavirüsün Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden sızdığı” şeklindeki iddialarına yönelik değerlendirmede bulunan uzman ekibin, böyle bir ihtimali son derece düşük bulduğu da belirtildi.

ABD’de yayın yapan NBC’nin haberinde ise “salgının ilk dönemlerinde, bazı insanlar yeni koronavirüsün Wuhan Virolog Enstitüsü’ndeki laboratuvarda üretildiği veya laboratuvardan sızdığını hayal etti. Ama bu iddialar uluslararası bilim çevresi ile söz konusu laboratuvarda çalışan Çinli araştırmacılar tarafından tamamen yalanlandı.” yorumuna yer verildi.

BBC  tarafından Daszak’ın konuşmasına dayanılarak verilen haberde, uzman ekibinin Çin’de birçok çalışma yaptığı, bir dizi bilgiye göre, virüsün kaynağına dair araştırmaların odağının diğer bölgelere çevrilebileceği kaydedildi.

Çin-DSÖ uzman ekibi tarafından dün düzenlenen basın toplantısında açıklanan inceleme sonuçlarına göre, yeni koronavirüs arakonak aracılığıyla insanlara bulaştırılması “çok mümkün”, doğrudan yayılma veya dondurulmuş gıdalar aracılığıyla insanlara geçmiş olması da “mümkün”; ancak laboratuvar aracılığıyla insanlara yayılmış olma ihtimali “çok mümkün değil”.