Çin Dışişleri Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yeni koronavirüs (Covid-19) salgınının kaynağına dair ikinci aşama araştırma planının, siyasileştirme girişimlerinden ciddi şekilde etkilendiğini ve tarafsızlıktan uzak olduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında, DSÖ’nün salgının kökenine dair araştırma planının bazı ülkelerin siyasileştirme çabalarından ciddi oranda etkilendiğini, bilimsellik ile tarafsızlıktan uzak ve iş birliği ruhundan yoksun bir belge olduğunu bildirdi.

Sözcü Zhao, planın 73. DSÖ Konferansı’nın kararlarına uymadığı gibi, salgınının kaynağının aydınlatılması konulu Çin-DSÖ ortak raporundaki sonuçlar ve önerilere de aykırı olduğunu vurguladı. Çinli Sözcü, Çin dâhil birçok DSÖ üye ülkesinin planın siyasileştirildiğini görmekten esef duyduğunu söyledi.

Çin ile DSÖ’nün hazırladığı ortak raporda “virüsün laboratuvardan sızdırılma” ihtimalinin bulunmadığının kanıtlandığını hatırlatarak, uluslararası bilim çevrelerinin de bu konuda hemfikir olduğunu dile getiren Zhao Lijian, “İkinci aşama plana göre ‘Çin’in laboratuvardaki çalışma prosedürünü ihlal ederek, virüsü yanlışlıkla sızdırdığı’ iddiası öncelikli olarak araştırılacak. Fakat dünya çapındaki ilk vakalar ve virüsün soğuk zincir yoluyla yayılma ihtimali kasten göz ardı ediliyor.” dedi.

Zhao, planın, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi bir avuç ülkenin uydurduğu “virüsün laboratuvardan sızdırıldığı” iddiasına göre şekillendirildiğini dile getirerek, hazırlık aşamasının da şeffaf olmadığını, dolayısıyla planın bir siyasi manipülasyon ürünü olduğunu kaydetti.

Çin’in salgının kaynağını aydınlatma çalışmalarına öteden beri büyük önem verdiğine dikkat çeken Zhao Lijian, uluslararası toplumla birlikte salgının kökenine dair araştırmaların siyasileştirilmesine karşı çıktıklarını, bu araştırmalarda bilimin otoritesini koruyacaklarını ve böylece küresel salgınla mücadeleye elverişli bir ortam oluşturacaklarını sözlerine ekledi.