Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin’in dünya barışını korumak için üzerine düşen sorumlukları yerine getirdiğinin altını çizdi.

Wang Yi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler’de (BM) yasal statü edinmesinin 50’inci yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen Lanting Forumu’nda bir konuşma yaptı.

Wang Yi konuşmasında, bugüne kadar 29 BM barış koruma harekâtına katılan ve bu harekâtlara 50 bin personel gönderen Çin’in, BM Güvenlik Konseyi’nde barış gücüne en çok asker gönderen ülke ve BM’nin barış koruma çalışmalarına en çok katkıda bulunan ikinci ülke olduğuna dikkat çekti.

Barış koruma harekâtlarında 24 Çinli asker ve polisin şehit olduğuna işaret eden Wang, “Konuşma yaptığım şu anda da, 2 bin 400’den fazla Çinli barış koruma personeli dünyanın dört bir yanında görev yapıyor ve 8 bin asker ile 300 polis de dünya barışını korumak için hazır bekliyor.” dedi.

Wang Yi, Çin’in geçen 50 yıl içinde hakkaniyetli davranarak, devletlerin egemen eşitliği ilkesine bağımlı kalıp başka ülkelerin iç işlerine müdahale etmeye ve hegemonyacılığa karşı çıktığını hatırlattı.

Çin’in, objektifliğe ve adalete bağlı kalarak, jeopolitik rekabete ve çete oluşumuna da karşı çıktığını ifade eden Wang, Çin’in ayrıca barıştan yana olduğunu ve sorunların siyasi yollardan çözülmesinde ısrar ederek silah zoru ve tek taraflı yaptırım gibi uygulamalara karşı çıktığını belirtti.

Wang, BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyelerinden Çin’in, sorunların BM Tüzüğü’ne uygun çözüm yollarını aktif bir şekilde araştırdığını ve uyguladığını sözlerine ekledi.