Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin ekonomisinin sağlıklı şekilde büyümeye devam edip dünya ekonomisinin toparlanmasına daha fazla enerji kattığını söyledi.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu dün ülkenin yılın ilk çeyreğindeki ekonomik göstergelerini açıkladı.

Çin ekonomisi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,8 büyüdü. Yabancı medya kuruluşları, Çin’in ekonomik göstergelerinin beklentilerini aştığını yazdı.

Sözcü Wang Wenbin, bugünkü olağan basın toplantısında Çin’in ekonomik gelişimini değerlendirdi.

Sözcü, Çin ekonomisinin toparlanma ve uzun vadeli açıdan iyiye gitme eğilimi, büyük potansiyeli, dayanıklılığı ve geniş gelişme alanına sahip olması gibi özelliklerinin değişmediğini, Çin’in zorlukların üstesinden gelme kapasitesine sahip olduğunu belirtti.

Çin’in mal ithalat ve ihracat hacminin ilk üç ayda yüzde 10,7 ve fiilen değerlendirilen yabancı yatırımların yüzde 25,6 arttığını hatırlatan sözcü, bunun Çin’in küresel endüstriyel zincirlerde istikrar sağlanması ve dünya ekonomisinin ilerletilmesine yaptığı katkılara işaret ettiğini dile getirdi.

Anketlere göre, Çin’deki Alman şirketlerinin yüzde 71’i ve Amerikan şirketlerinin yüzde 60’ı yatırımlarını artıracaklarını açıkladı.

Ayrıca Çin’deki yüksek teknolojili sektörlerin çektiği yabancı yatırımlar yüzde 50 arttı. Bu, yabancı şirketlerin Çin’e olan güvenlerinin yansımasıdır.

Sözcü Wang Wenbin, Çin ekonomisinin sağlıklı şekilde büyüyüp dünya ekonomisine daha fazla enerji katacağını söyledi.