Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, dünya ülkeleriyle ekonomik ve ticari teması ve iş birliğini artırmaya hazır olduklarını kaydetti.

Sözcü Zhao bugün düzenlenen basın toplantısında Rus işletmecilerin Çinli ortaklarını takdirle değerlendirmelerine nasıl bakıldığıyla ilgili bir soruya cevap verdi.

Çin ile Rusya’nın birbirinin en büyük komşu, küresel ortağı olduğuna değinen sözcü, iki ülkenin sağlam bir iş birliği temeli ve geniş bir iş birliği potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Salgının patlak vermesinden bu yana iki ülkenin birbiriyle yardımlaştığına işaret eden sözcü, bu yılın Ocak-Kasım ayları arasında ikili ticaret hacminin 130 milyar doları aştığını dile getirdi. Sözcü, Çin firmalarının Rus ortaklarıyla beraber aktif bir şekilde iş birliğini sürdürdüklerine dikkat çekti.

Bununla beraber Çin firmalarının bütün dünyayı iki kolunu açarak karşıladığını belirten sözcü, Çin firmalarının küresel imajıyla ilgili 2021 anket raporuna göre (Chinese Enterprise Global Image Survey Report) katılımcıların yüzde 70’inin Çin firmalarının teknolojik yeniliğe ve doğayla dost uygulamalara öncülük ettiği kanısında olduklarına ve teknoloji, imalat, altyapı tesis inşası ve enerji gibi alanlarda Çin firmalarıyla iş birliğini güçlendirmek istediklerini kaydetti.

Birkaç gün sonra Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık’ın (RCEP) yürürlüğe gireceğini hatırlatan sözcü, bunun salgın döneminde dünya ekonomisinin toparlanması için atılan önemli bir adım olduğunu vurguladı. Sözcü, farklı taraflarla ekonomik ve ticari teması ve iş birliğini artırarak dünya ekonomisini parlak bir geleceğe kavuşturmak için çaba göstermeye hazır olduklarını söyledi.