Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ve Dünya Ekonomik Forumu tarafından ortaklaşa düzenlenen 2021 yılı ilk Hükümet-İşlemeler İletişim Toplantısı dün yapıldı.

Toplantıda, çok uluslu işletmelere 14. Beş Yıllık Plan döneminde Çin’de yabancı sermeyenin çekilmesi, ticaret ortamının iyileştirilmesi, uluslararası endüstriyel zincir ve tedarik zincirinin kolaylaştırılmasına ilişkin uygulanan politika ve önlemler, makro ekonomiyle ilgili durum hakkında bilgiler verildi.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Ning Jizhe, toplantıda yaptığı açıklamada, geçen sene Çin’in fiilen değerlendirdiği yabancı sermayenin arttığını ve Çin’in dünyanın en çok yabancı sermaye çeken ülke konumuna girdiğini belirtti.

Ning, bu yılın ilk çeyreğindeki verilerin de çok uluslu şirketlerin Çin’deki operasyonları için ticaret ortamının sürekli iyileştirildiğini, Çin’in yabancı yatırıma çekiciliğinin devamlı arttığını gösterdiğini de söyledi.

Ning, “Bu yılın ilk çeyreğinde, fiilen değerlendirilen yabancı sermaye önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 39,9’luk artışla 302 milyar 470 milyon yuana (yaklaşık 47 milyar ABD doları) çıktı. Ülkemiz çok uluslu yatırımlar için cazibesini sürdürmektedir.” dedi.

Çin’in yabancı yatırım çekmede devam eden gelişiminin temel olarak dışa açılma adımının hızlanması, ticaret ortamının devamlı iyileşmesi ve ekonomik kalkınmadaki güçlü direnç olmak üzere üç faktörden kaynaklandığına işaret eden Ning, yabancı yatırıma koyulan negatif listenin sürekli azaltılması, Çin’in diğer ülkelerle çok taraflı yatırım ticaretinin ilerletilmesiyle, önümüzdeki birkaç yılda Çin’in yabancı sermaye çekme konusunda iyi bir yönde gelişeceğini vurguladı.

Toplantıya katılan temsilciler, Çin’de temel olarak salgının kontrol altına alınması, yeniden işbaşı ve üretimin uygulanmasıyla, ikili sirkülasyon modeli altında, Çin piyasasının avantajının daha çok kendini göstereceğini dile getirdi. 

Toplantıya katılan çok uluslu şirketlerin temsilcileri, Çin pazarının potansiyeli konusunda iyimser olduklarını ve Çin’deki yatırımları artırmaya devam edeceklerini ifade ederken, Çin’in yeni kalkınma modeline entegre edilme ve yüksek nitelikli kalkınmaya güç katma umudunu bildirdi.