CGTN / Stephen Ndegwa

Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in geçen hafta perşembe günü Beijing’de aşırı yoksulluğa karşı “tam zafer” ilan ettiğini resmen açıklaması, başarısı kadar cesurcaydı. Başarıyı tarihsel öneme sahip bir “mucize” olarak eşleştiren Xi, “ülkenin yoksulluğun azaltılmasında bir ‘Çin örneği’ yarattığını ve küresel yoksulluğun azaltılmasına büyük katkılar sağladığını” açıkladı. 

Çin, dünyanın en büyük nüfusuna sahip ülkesi olarak dünyadaki yoksulluğun ortadan kaldırılmasına yüzde 70 oranında katkıda bulundu. Dahası, bu aynı zamanda Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin (SDG) “her yerde yoksulluğu tüm biçimleriyle sona erdirmeyi” amaçlayan ilk hedefi için bir dönüm noktasıdır. Nitekim, BM SDG’sinin yoksulluğun ortadan kaldırılmasına karşı öncelikli eylemleri, zorluklara karşı Çin’in her şeyi kapsayan stratejik el kitabından çıktı. 

Ekonomik matrisler arasında yoksulluk, insanlıktan çıkma etkisi nedeniyle insan hakları ihlalleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Nüfusunun bir bölümü eksikliklerle boğuşurken, hiçbir ülke insan hayatına her türden saygı duyduğunu iddia edemez. Örneğin, demokratik sistem, ekonomik olarak haklarından mahrum bırakılmış insanlar için dizginlenmemiş özgürlüğün kamuflaj olarak kullanıldığı böyle bir maskeye sahiptir. 

YOKSULLUK İSTATİSTİKLERLE İLGİLİ DEĞİLDİR

Yoksulluk istatistiklerle ilgili değildir. İnsan hayatını, düzgün bir yaşamı sürdürmek için sadece temelleri karşılayamayan milyonlarca insanı içerir. Dahası, Çin’den daha uzun süre kısır döngüden çıkmaya çalışanların durgunluğunun ana nedeni olan yoksulluk vekâlet yoluyla kazanılamaz. Xi’nin açıkça gösterdiği gibi liderlik anahtardır.

Bununla birlikte, yaygın inanışın aksine, yoksulluk gelişmekte olan ülkelerin özel alanı değildir. Örneğin, dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bile yoksulluk hüküm sürüyor. ABD Başkanı Joe Biden, bu ayın başında katıldığı bir toplantıda “Saatte 15 dolardan az kazanıyorsanız, yoksulluk ücretinin altında yaşıyorsunuz.” dedi.

Bu duygular, Biden’ın 7 Ekim 2014’te, başkan yardımcısı olarak Los Angeles’taki işletme sahipleriyle asgari ücretin yükseltilmesinin önemi hakkında konuşurken “Haftada 40 saat çalışmamalı ve yoksulluk seviyesinin altında yaşamamalı” dediği zamanki görüşlerini yansıtıyor.

Gerçekten de, ABD’deki yoksulları salgının zorluklarına karşı koruması beklenen Biden’ın 1,9 trilyon Dolarlık Kurtarma Planı lehine ve aleyhine yapılan ateşli tartışmanın oyunlarından birini oluşturuyor.

Örtülü yoksulluk, kapitalizmin en büyük adaletsizliklerinden ve karanlık yüzlerinden biridir. Böylesine süper şarjlı bir ekonominin hâlâ yoksullukla ilişkilendirilebilmesi, evrensel refah için çalışmak pahasına kas gücünü ödüllendiren bir sistemin ifadesidir. Çin, gelişmekte olan veya fakir ülkelere özel olan bu yokluğun dünyada olmadığı yönündeki yaygın varsayımı paramparça etti.

Çin’i Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki “yeniden eğitim” kampanyası nedeniyle kınayanlar, özünde yoksulluğa saldıran çok yönlü programlarla bölgenin ekonomik güçlenmesi ve dönüşümünün gerçek hikâyesini anlatamıyor. Bunlar arasında sağlıklı ekosistemlerin oluşturulması, yasalara dayalı yönetişim, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı’nın temel bir parçası olarak dâhil etme ve son zamanlarda salgını içeren önlemler yer alıyor.