Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Atlı, Çin’in dünyanın en fazla yatırım alan ülke olması konusunu ele aldı.

Pandemi nedeniyle 2020 yılının dünya ekonomileri, küresel ekonomi açısından ve birçok farklı yönden derin olumsuzluklar taşıyan bir yıl olduğuna vurgu yapan Altay Atlı, “Bu olumsuz yıldan olumlu haberler de gelmiyor değil. Bazı ülkeler az da olsa 2020 yılını büyüyerek kapattılar. Çin ve Türkiye bunların içinde yer alıyor. Çin ekonomisi yüzde 2,3 Türkiye ekonomisi ise yüzde 1,8’lik büyüme ile kapadı. Öte yandan Çin, aldığı dış yatırım açısından da büyüdü. Hatta 2020 yılında Çin, Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) geçerek dünyanın en fazla doğrudan yabancı yatırım alan ülkesi haline gelmiş ve 2019 yılında Çin, 140 milyar dolar yatırım almışken ABD, 250 milyar dolar yatırım almıştı. 2020 yılında ise Çin 163 milyar dolar, ABD ise 134 milyar dolar yatırım aldı. Yani Çin’e dış yatırım artarken ABD’de ciddi bir şekilde düşmüş.” dedi.

ÇİN’E YAPILAN YATIRIMLARIN ARTIŞ NEDENLERİ

Çin’e yapılan yatımların artış nedenlerini değerlendiren Atlı, pandemi nedeniyle bütün dünyada yatırımlar azalırken Çin’in aldığı yatırımlar neden artmış? Bunun birçok sebebi var. Virüsün etkilerini yaşadıktan sonra yılın ikinci çeyreğinde Çin ekonomisi hızlı bir toparlanma sürecine girmesi en büyük etki. Çin’in hem üretim hem de tüketim açısından hızlı bir şekilde toparlanması yabancı yatırımlarını da etkilemiş gözüküyor. 2020 yılı aynı zamanda Çin’de yabancı yatırımcılar için iş ortamının kolaylaştırıldığı bu anlamda mevzuat açısından da iyileştirmelerin yapıldığı bir yıl oldu. Bunu da eklemek lazım. Piyasa koşuları iyileştirecek şartlar hayata geçirildi. Yabancı yatırımcıların girebilecekleri sektörler açısından kısıtlamalar azaltıldı. Çin’e yabancı yatırım akımını hızlandıran bir diğer konu ise Çin’in uluslararası anlaşmalarını artırmış olması.” diye konuştu.

Akademisyen Altay Atlı, Çin’in dünyanın en fazla yatırım alan ülkesi olduğunu ve aynı zamanda dışarıda yatırımlarını da artıran bir ülke olduğunu söyleyerek Çin’in son yıllarda küresel ekonomide bir aktör haline geldiğini gözlemlediklerini kaydetti.