Guilin şehrindeki Li Nehri’nde pitoresk bir manzarada bir yolcu gemisinin güvertesine uzun bir masa yerleştirilmiş. Bu bir turist botu değil! Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi heyetleriyle yemek yiyip sohbet ediyor.

Gezinin fotoğrafları sosyal medyada büyük ilgi çekti. Kısa bir videoda kravatını çıkarmış Lavrov gayet keyifli görünüyor. Yakından geçen teknedeki turistler Rus misafirleri selamlıyor. Lavrov ve diğerleri el sallayarak yanıt veriyor. Rus sözcü Zakharova bu esnada kendilerine sevgi gösterisinde bulunanların fotoğraflarını çekiyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Pazartesi günü Çin’e yaptığı ziyarette, bakanlığının kendisine “tam anlamıyla” uygun olduğunu söylediği argo yüklü bir slogan taşıyan bir maske taktı. Siyah maskenin üzerindeki İngilizce sloganda, kullanıcının Covid-19 karantinalarına karşı tutumunu ifade etmek için tüm sesli harflerin çıkarıldığı “FCKNG QRNTN” ifadesi vardı. (Sesli harfleri her okur kendisi ekleyebilir…)

Çin söz konusu olduğunda her şey güvenli demektir. Salgın durumu veya ne yeneceği konusunda endişeye mahal yok. Bu keyifli manzarada emektar diplomat Lavrov, eski dostu Wang Yi’yi uzaktan gördüğünde dostunu kucaklamak için kollarını açıyor.

Guilin’deki basın toplantısında bir muhabir şunu sordu: “Şu anda büyük güçler arasındaki ilişkilerin gelişimi dünyanın dikkatini çekiyor. Amerika Birleşik Devletleri rekabeti ve gücü vurgularken, Çin ve Rusya, iş birliği ve adaleti vurgular. Sizce çalkantılı ve değişen dünyada nasıl bir büyük ülke ilişkisine ihtiyaç vardır?”

Wang Yi bu soruyu ABD’nin adını anmadan diplomatik bir üslupla şöyle yanıtladı:

“Gezegenimiz giderek daha fazla sorun ve zorlukla karşı karşıyadır. Yüzyıllık değişimin böylesine tarihsel bir kesişme noktasında, dünya büyük güçlerin ne yaptığını izliyor. Özellikle diyalog veya çatışma, iş birliği veya bölünme olsun, büyük ülkelerin birbirleriyle ne kadar iyi anlaşacakları, insanlığın geleceğini ve kaderini büyük ölçüde belirleyecektir. Çin her zaman büyük bir ülkenin büyük bir ülke gibi görünmesi gerektiğine inanmıştır. Bu görünüm, büyük ülkelerin daha kalın kollara, diğerlerinden daha yüksek statüye ve diğerlerinden daha büyük güce sahip olduğu anlamına gelmez, ancak büyük ülkelerin daha büyük yapı ve duygular göstermesi, daha ağır sorumluluklar omuzlaması ve daha fazla çaba ve katkı yapması gerektiği anlamına gelir.”

Kuşkusuz Guilin’den dünyaya yansıyan diplomatik ağırlama görüntüleri, geçen hafta Alaska’dan yansıyan ve ev sahibi ülkenin diplomatik nezaket kurallarını hiçe saydığı görüntülerle tam bir tezat oluşturuyor.