Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in dünyaya sade, güvenli ve muhteşem bir Olimpiyat şenliği sunma konusunda tam güvene sahip olduğunu belirtti.

Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı John Coates tarafından dün yapılan, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin 2020 Kış Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak Çin’in sözde “insan hakları sicili” nedeniyle Çin’e baskı uygulamayacağı, çünkü egemen ülkelere talimat vermenin Komite’nin yetki kapsamında olmadığı ve Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın boykot edilmesinin anlamsız olduğu yolundaki açıklamaya dair değerlendirmede bulundu.

Coates’in açıklamasını takdirle değerlendirdiklerini belirten Zhao, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın gelecek şubat ayında düzenleneceğine, stadyum ve altyapı tesislerinin inşasında önemli gelişmelerin kaydedildiğine ve test müsabakalarının da sorunsuz şekilde sürdürüldüğüne işaret etti.

Zhao, “Beijing Kış ve Paralimpik Olimpiyat Oyunları ülkeler için bir spor şenliği ve bütün sporcular için adil bir yarışma platformu. Dünyanın dört bir yanındaki kış sporları meraklıları Beijing Kış Olimpiyatları’nı dört gözle bekliyor.” dedi.

Zhao, Çin’in uluslararası toplumla beraber spor oyunlarının siyasileştirilmesine karşı çıkmaya ve dayanışmaya dayalı yeni Olimpiyat ruhunu geliştirmeye hazır olduğuna vurgu yaptı.

Zhao ayrıca, Çin’in dünyaya sade, güvenli ve muhteşem bir Olimpiyat şenliği sunma konusunda tam güvene sahip olduğunun altını çizdi.