Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin Sinopharm Şirketi ve Sinovac Şirketi’nin ekim sonu itibarıyla Covid-19 Aşısı Küresel Erişim Programı’na (COVAX) 110 milyon doz aşı sağlayacaklarını, böylece Çin’in gelişmekte olan ülkelerin aşılara adil ve kolay şekilde erişmeleri için katkıyı sürdüreceğini açıkladı.

Edinilen bilgilere göre, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) eylül sonu itibarıyla Afrika ve Asya ülkeleri gibi dünyanın çeşitli bölgelerine söz konusu iki Çin şirketi üretimi 100 milyon Covid-19 aşısı sağlayacak. Böylece DSÖ ilk kez ilgili ülkelere Çin menşeli aşıları sağlamış olacak.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin tarafının COVAX programına sürekli aktif şekilde katılmakta olduğuna işaret ederek, gelişmekte olan ülkelerde aşıya erişim seviyesinin yükseltilmesi için katkı sağlamakta olduğunu kaydetti. Çinli Sözcü Wang, bu yılın ilk yarısında DSÖ’nün Sinopharm ve Sinovac aşılarının acil kullanımına izin verdiğini kaydetti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping kısa süre önce yaptığı konuşmada, dünyaya 2 milyar doz Covid-19 aşısını sağlayacaklarına dikkat çekerek, COVAX programına 100 milyon ABD Doları bağışlayacaklarını, böylece gelişmekte olan ülkelere aşıların dağıtılmasına yardımcı olacaklarını duyurdu.