Çin Devlet İstatistikler Bürosu’ndan bugün edinilen bilgiye göre, Ocak-Şubat aylarında Çin’de çeşitli yerlerdeki salgın önleme ve kontrolü ve ekonomik ve toplumsal gelişmelerde çapıcı başarılar elde edildi. Sanayi ve ihracat hızla büyüdü, yatırım ve tüketim istikrarlı bir şekilde toparlandı, istihdam ve mal fiyatları genel olarak istikrarlı oldu, halkın yaşamı güvence altına alındı ve ulusal ekonomi istikrarlı bir şekilde toparlanmaya devam etti.

Yıllık verilere bakıldığında, 2020 yılının aynı dönemindeki düşük baz gibi etkenler nedeniyle ana göstergelerin bir önceki yıla göre büyüme hızı görece yüksek.

Ocak-Şubat arasında, belirlenen boyutun üzerinde endüstriyel katma değeri bir önceki yıla göre yüzde 35,1 ve ocak-şubat 2019 arasına göre de yüzde 16,9 arttı. İki yıllık ortalama büyüme oranı yüzde 8.1’i buldu.

Tüketim mallarının toplam perakende satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33,8 artışla 6 trilyon 973,7 milyar yuanı buldu, 2019’un ilk iki ayına göre ise yüzde 6,4 artarken iki yıllık ortalama büyüme oranı ise 3,2yüzde olarak belirlendi.

Ocak ayından şubat ayına kadar, mal ithalat ve ihracatının toplam değeri, yıllık yüzde 32,2 artışla 5 trilyon 441,8 milyar yuanı buldu. Bunların arasında ihracat yüzde 50,1 artışla 3 trilyon 58,8 milyar yuan, ithalat ise yüzde 14,5 artışla 2 trilyon 383 milyar yuana çıktı.

Yukarıdaki verilere göre, bu yıl ocak-şubat ayları arasındaki ekonomik işleyiş, geçen yıldan bu yana ki istikrarlı toparlanma eğilimini sürdürdü, ekonomik döngü giderek daha pürüzsüz hale geldi ve piyasa beklentileri iyileşmeye devam etti.