CRI Türk Haber Merkezi

Çin’in küresel olarak domine ettiği yeni enerjili ya da elektrikli olarak adlandırılan otomobiller 2021 yılının ilk 5 ayını büyük bir gelişmeyle geçirdi.

Özellikle Çin’deki yeni enerjili otomobil satışları Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Avrupa Birliği’ni (AB) geride bıraktı. 2021 yılının ilk 5 ayında Çin’deki satışlar küresel pazarın yüzde 47’sini oluşturdu.

Dünyanın küresel ısınma nedeniyle daha az karbon salınımı için ciddi çalışmalar yürüttüğü dönemde, en önemli mücadele kaynağı petrol ve türevi fosil yakıtların kullanımını azaltmak olarak gösteriliyor.

Başta Çin ve AB olmak üzere birçok gelişmiş ülke ile bölge de fosil yakıtla çalışan araçlar yerine elektrikle çalışan araçları tercih ederek, daha az karbon izi bırakılmasını amaçlıyor.

Bu amaca en çok yatırım yapan ülkelerinde başında da Çin geliyor. 2021 yılının ilk beş ayına Çin’de satılan yeni enerjili otomobillerin sayısı ABD ve AB’yi geride bıraktı.

Geçen yıl pandeminin etkisiyle de dünyada üretimi ve satışları azalan elektrikli otomobiller 2021’e daha iyi bir giriş yaptı. 2020 yılında Avrupa’da yapılan satışlar Çin’i yüzde 3’lük bir payla geride bırakmıştı. Ancak bu yıl Çin’in küresel yeni enerjili otomobil satışındaki payının yüzde 45 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Bu veriler de Çin’in yıl sonunda ABD ile AB’yi geride bırakacağı anlamına geliyor.

Uzmanlar Çin’deki yeni enerjili otomobillerin satışının gelecek 5 yılda yıllık yaklaşık yüzde 40 büyüyeceğini öngörüyor.

Dünyayı elektrikli otomobillerle tanıştıran Tesla’nın ise 2021 yılında yaklaşık yüzde 24’lük bir satış rakamına ulaşması bekleniyor. Çinli üretici SAIC’in Wuling Hongguang modeli mini elektrikli otomobilinin de iyi bir satış performansı göstermesi bekleniyor.