Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi eşit ve dengeli bir küresel kalkınma ortaklığının oluşturulması çağrısında bulundu.

Wang Yi dün Beijing’de video konferans yoluyla düzenlenen “Küresel Kalkınma İnisiyatifi Dost Grubu” Toplantısı’na katıldı ve bir konuşma yaptı.

Wang Yi geçen Eylül ayında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda küresel kalkınma inisiyatifini ileri sürmesinin, uluslararası toplumun kalkınma sorununa önem vermesini hatırlatmayı, küresel kalkınma ortaklık ilişkilerinin güçlendirilmesini hızlandırmayı, uluslararası kalkınma iş birliğini ilerletmeyi amaçladığını kaydetti.

Wang, Uluslararası toplumun küresel kalkınma inisiyatifine olumlu yanıt verdiğine ve 100’ü aşkın ülkenin inisiyatife olan desteğini açıkladığına ve 53 ülkenin “Küresel Kalkınma İnisiyatifi Dost Grubu”na katıldığına vurgu yaptı.

Wang inisiyatifte verimli sonuçların alınması için 4 maddelik öneride bulundu.

-2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin hayata geçirilmesini sağlayan küresel iş birliğinin canlandırılması

-Küresel kalkınmanın hızlandırılmasına yararlı ortamın oluşturulmasının hızlandırılması

-Eşit ve dengeli küresel kalkınma ortaklık ilişkilerinin oluşturulması

-BM’nin çekirdek ve yönlendirici rolünün yerine getirilmesi

“Küresel Kalkınma İnisiyatifi Dost Grubu”, Çin’in çağrısı üzerine BM çatısı altında kuruldu. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ana teması “küresel kalkınma girişimlerinde iş birliğini derinleştirmek ve 2030 Gündemi’nin uygulanmasını hızlandırmak” olarak belirlenen son “Küresel Kalkınma İnisiyatifi Dost Grubu” Toplantısı’nın açılışına katıldı ve bir konuşma yaptı.