Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, Çin’in farklı ülkelerden uzmanlarla Covid-19 virüsünün kaynağına ilişkin araştırmalara devam edeceği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük basın toplantısında, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanlarının Covid-19’un kaynağına dair araştırmalarıyla ilgili verileri edinmede zorluk yaşadıklarına dair açıklamaları değerlendirdi.

Çin ile DSÖ arasında geçen yılın temmuz ayında anlaşmaya varıldıktan sonra Çin’in uluslararası uzman ekibinin önerileri doğrultusunda veri toplama ve analiz etme çalışmalarını başlattığına işaret eden Hua, “Son ortak araştırmalarda Çinli ve yabancı uzmanlar ilgili verileri birlikte analiz etti. Çin, DSÖ’den uzmanlara özellikle ilgilenilmesi gereken orijinal verileri tek tek sundu. Yabancı uzmanlar da bu konuda Çin’le kapsamlı ve açık tartışmalar yürüttüklerini defalarca ifade etti. Ancak tıbbi kayıtlarda çok sayıda kişisel gizlilik taşıyan bilgi bulunduğundan, Çin’deki kanunlar gereği, ilgili veriler ne kopyalanabilir ne de yurt dışına götürülebilir. Aslında çoğu ülkede de aynı durum var. Yabancı uzmanlar bu duruma da anlayış gösterdiler, dünkü basın toplantısında da bu noktayı yinelediler. Çin, uluslararası uzmanlarla birlikte verilere dair araştırmalar ve analizler yapmaya devam edecek.” dedi.

Basına yansıyan haberlerde, DSÖ uzman ekibinin Covid-19’un kaynağına ilişkin orijinal verileri edinme konusunda bazı zorluklarla karşı karşıya bulunduğu belirtilmiş, uzmanların bu yılki araştırmalarda daha kapsamlı veri paylaşımı gerçekleştirmeyi umduğu ifade edilmişti.