Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin ve Filipinler’in birbirine dost komşu ülkeler olduklarına dikkat çekerek, iki ülke arasındaki dostane iş birliği alanlarının, denizler üzerindeki anlaşmazlıklardan daha fazla olduğunu açıkladı.

Filipinler Devlet Başkanlığı Sözcüsü Harry Roque kısa süre önce yaptığı açıklamada, Filipinler ve Çin’in Niu’e Adacığı konusundaki anlaşmazlığı diplomatik ve barışçı yollarla çözeceğini söyledi. Roque, Filipinler ve Çin arasındaki ilişkilerin herhangi bir anlaşmazlıkla genelleştirilemeyeceği gibi, anlaşmazlıkların iki ülke arasındaki dostluğun genel olarak olumlu gelişmesini de engelleyemeyeceğini kaydetti.

Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı, Filipinler Dışişleri Bakanı’yla bir telefon görüşmesi yaparak, Çinli balıkçı teknelerinin Güney Çin Denizi’ndeki faaliyetlerinden endişe duyduklarını dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün Beijing’de düzenlediği olağan basın toplantısında gelişmeleri değerlendirdi.

Çin’in Filipinler’le mevcut anlaşmazlıkları dostane istişare yoluyla çözmekten yana olduğuna dikkat çeken Zhao Lijian, “Niu’e Adacığı, Çin’in Nansha Adaları’nın bir parçasıdır. Çinli balıkçıların adacığı avlanma ve sığınak noktası olarak kullanması meşrudur.” diye konuştu.

Sözcü Zhao Lijian, ABD’nin gerçekleri göz ardı ederek, Çinli balıkçıları “milis balıkçılar” olarak nitelendirdiğini anlatarak, yasa dışı Güney Çin Denizi Tahkim Kararı’na defalarca atıfta bulunup Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki egemenlik ve çıkarlarını reddetmeye çalışmanın, boş bir çaba olduğunu belirtti.