Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in Filistin ile İsrail arasındaki barış müzakerelerinin bir an önce yeniden başlamasına hız vereceğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) 22 Mayıs’ta Filistin ile İsrail arasındaki ateşkes konusuyla ilgili başkanlık açıklaması fikir birliğiyle onaylandı.

Sözcü Zhao Lijian, bugün düzenlenen günlük basın toplantısında, başkanlık açıklamasıyla ilgili bilgiler vererek BMGK’nın mayıs ayındaki dönem başkanlığını yürüten Çin’in Norveç, Tunus ve Fransa’yla birlikte Filistin ve İsrail arasındaki ateşkes üzerine başkanlık açıklamasının yapılması çağrısı yaparak BMGK’nın tüm üyelerinin başkanlık açıklamasını fikir birliğiyle onaylamasını sağladığını kaydetti. 

Sözcüsü Zhao şunları söyledi:

“Başkanlık açıklamasına göre, BMGK üyeleri Filistin ve İsrail arasındaki ateşkesi olumlu karşılayarak Mısır ve diğer bölgelerdeki ülkeler, BM, Ortadoğu sorunuyla ilgili dörtlü mekanizma ve diğer uluslararası ortakların oynadığı önemli rolü takdirle değerlendirdi. Ateşkesin kapsamlı bir şekilde uygulanması çağrısında bulunan BMGK üyeleri, Filistinli sivillere, özellikle Gazze Şeridi’ne derhal insani yardım sağlanması gerektiğini vurgulayarak uluslararası toplumun BM ile birlikte kapsamlı ve güçlü bir plan oluşturup hızlı ve sürdürülebilir yeniden inşa ve restorasyonu ilerletmesi arzusunu dile getirdi. Üyeler ayrıca iki demokratik ülke olan İsrail ve Filistin’in tanınan sınırlar içinde güvenli ve barış içinde bir arada yaşamayı sürdürmesi vizyonuna dayanan kapsamlı barışın gerçekleştirilmesinin son derece önemli olduğunu bir kez daha vurguladı.”

Sözcü, Çin’in BMGK’daki yapıcı rolü sürdürerek “iki devlet” temelinde Filistin sorununun bir an önce kapsamlı, adil ve kalıcı bir şekilde çözülmesini ilerleteceğini sözlerine ekledi.