Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in, Filistin ve İsrail arasında ateşkes sağlanmasını olumlu karşıladığını ve iki tarafın ateşkes anlaşmasına uyarak şiddet ve çatışmayı durdurmasını arzu ettiğini belirtti.

Günlük basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Zhao, Mısır ve Birleşmiş Milletler (BM) dâhil ilgili tarafların, Filistin ile İsrail arasında arabulucu rolü oynamasını takdirle değerlendirdiklerini aktardı. Zhao, Çin’in bölgenin barışa kavuşması için büyük çaba gösterdiğini ve bu yönde uluslararası toplumla ortak çaba göstermeye devam edeceğini dile getirdi.

11 gün süren çatışmada büyük zarar gören Gazze Şeridi’nde insani yardıma ihtiyaç olduğunun altını çizen Zhao, Çin’in Filistin’e 1 milyon dolar bağışlayacağını ve Filistin’in ihtiyacına göre ülkeye yardım malzemeleri sağlayıp Gazze Şeridi’nin restorasyonuna katılacağını söyledi.

Zhao Lijian, “Filistin’e sağlanacak 1 milyon dolar yardımın yanı sıra, BM Yakın Doğu’daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) 1 milyon dolar daha destekte bulunacağız ve 200 bin Covid-19 aşısı bağışlayacağız.” diye konuştu.

Sözcü Zhao, Filistin ve İsrail arasındaki trajedinin bir daha yaşanmaması için “iki devletli çözüm”ün BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) onaylanmasına katkı yapacaklarını kaydetti.

Barıştan yana olan Filistinli ve İsrailli şahısları Çin’de seminere davet ettiklerini belirten Zhao, Filistin ve İsrail’in Çin’de barış görüşmesi düzenlemelerine de açık olduklarını sözlerine ekledi.