Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’ın dışişleri danışmanı Emmanuel Bonne’yle 22. Çin-Fransa Stratejik Diyaloğu’na ortaklaşa başkanlık etti.

İki taraf, Çin ve Fransa’nın bir dizi önemli konularda aynı veya benzer görüşlere sahip olduğuna işaret ederek, iki devlet başkanının liderliğinde somut iş birliğine önem verme konusunda mutabakata vardı.

İki taraf, ayrıca Çin-Fransa ilişkilerinin Çin-Avrupa ilişkilerine örnek oluşturmasını sağlayarak Fransa’nın Avrupa Birliği’nin (AB) dönem başkanlığını üstlenmesi fırsatıyla Çin-Fransa ve Çin-AB ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesini hızlandıracaklarını vurguladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a içten dileğini de aktaran Wang Yi, Çin-Fransa ve Çin-Avrupa ilişkilerine elverişli bir başlangıcın yaratılması hedefiyle, iki tarafın bağımsız ve kendi gücüne dayalı diplomatik geleneğe sadık kalması, diyalog ve müzakere yoluyla karşılıklı güveni artırması, karşılıklı yarar ve ortak kazanç ruhuyla iş birliğini derinleştirmesi gerektiğini dile getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Cumhurbaşkanı Xi Jinping’e yeni yıl dileğini aktaran Emmanuel Bonne, iki liderin vardığı fikir birliklerinin ortaklaşa yerine getirilmesi, karşılıklı yarar ve ortak kazancın gerçekleştirilmesi arzusunu belirtti.

Wang Yi Avrupa ülkelerinin Çin’e yönelik aktif ve somut politikaları sürdürmesini temenni ederken, Bonne ise Avrupa ülkelerinin kendi gücüne dayalı stratejileri sürdüreceğine işaret etti.

Bonne, Avrupa ülkeleri ve Çin’in birbirine karşı çıkmaması, yüksek standartlı iş birliği ortağı ilişkisini sürdürmesi gerektiğini vurguladı.

Bonne Taiwan sorununun önemliliği ve hassasiyetini anlayan Fransa’nın Tek Çin ilkesine sadık kalacağını da belirtti.

Bonne, “Fransa Olimpiyat ruhunu destekleyerek sporu siyasallaştırmaya karşı çıkıyor, Fransız sporcular Beijing Kış Olimpiyatları’na katılmayı umutla bekliyor.” dedi.