Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin’in Fransa Cumhurbaşkanlığı’na yeniden seçilen Emmanuel Macron’u tebrik ederek, Çin-Fransa ilişkilerini yeni seviyeye taşımaya hazır olduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin günlük basın toplantısında Macron’un yeniden Fransa Cumhurbaşkanlığı’na seçilmesini değerlendirdi.

Wang, “Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Fransa Cumhurbaşkanlığı’na yeniden seçilen Macron’a tebrik mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Xi’nin tebrik mesajında vurguladığı gibi, geçen 5 yıl içinde iki ülkenin liderlerinin ortak önderliğinde Çin-Fransa kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinde üst düzeydeki gelişmeler korundu. Uluslararası durumda derin ve karmaşık değişikliklerin meydana geldiği bugünlerde Çin-Fransa ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesinin taşıdığı stratejik anlam daha da öne çıkıyor. Çin, Fransa ile ilişkilerine her zaman stratejik ve uzun vadeli bir perspektiften bakıyor. Çin, Fransa dahil AB ülkeleriyle Çin-Avrupa kapsamlı stratejik ilişkilerini derinleştirmeye, çalkantılı bir dünyaya daha fazla istikrar ve pozitif enerji enjekte etmeye hazır.” ifadelerini kullandı.